Λεπτό προς λεπτό το ντέρμπι Άρης-Ολυμπιακός από το Κλεάνθης Βικελίδης

Ένα ακόμα ντέρμπι για τον Άρη, τρίτο φετινό, με τους “κιτρινόμαυρους” να υποδέχονται σήμερα (PRESSARIS, 19:30, Novasports1) τον Ολυμπιακό για την 6η αγωνιστική της Super League 1 με μοναδικό στόχο τη νίκη που θα τους βοηθήσει να αυξήσουν την βαθμολογική τους συγκομιδή και θέση!

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με εκατοντάδες στοιχήματα & επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες, Κόρνερ!

Το PRESSARIS βρίσκεται στο Κλεάνθης Βικελίδης προκειμένου να σας μεταφέρει το pre game, την εξέλιξη του αγώνα λεπτό προς λεπτό και το “τρίτο ημίχρονο”…

Μείνετε συντονισμένοι…

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

94′ Κίτρινη στον Ματίγια για διαμαρτυρία.

92′ Θυμήθηκε τις κίτρινες ο Τζοβάρας, κίτρινη στον Γκιγιέρμε. Κίτρινη και στον Σα για καθυστέρηση.

90′ Πέντε λεπτά καθυστερήσεων

84′ Τρίτη αλλαγή για τον Άρη, έξω ο Ντιγκινί, μέσα ο Τόνσο.

83′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Γκερέρο στη θέση του Ελ Αραμπί.

83΄Χτύπησε στο χέρι ο Ροζ, έπαθε εξάρθρωση στο δάκτυλο και οι γιατροί του το έβαλαν στη θέση του. Εμφανής ο πόνος του στόπερ του Άρη.

78′ Μετά από… εκατό φάουλ, ο Σεμέδο βλέπει την κίτρινη κάρτα.

77′ Σουτ του Μασούρα άουτ.

75′ Έξω ο Γκάμα, μέσα ο Μαρτίνες για τον Άρη.

Όλο το γήπεδο βράζει σε βάρος του Τζοβάρα. Κακός διαιτητής, Επικίνδυνος…

69′ Κίτρινη κάρτα και στον Σούντγκρεν για διαμαρτυρία.  Κίτρινη κάρτα στον Αβραάμ για τράβηγμα του Ιντέγε.

67′ Σουτ του Ντιγκινί, κόρνερ ο Σα.

65′ Κίτρινη κάρτα σε Κόρχουτ.

63′ O Ματίγια εκτέλεσε το φάουλ απ’ τα αριστερά, αλλά οι αμυντικοί του Ολυμπιακού απομάκρυναν την μπάλα.

58′ Κίτρινη κάρτα σε Τοροσίδη μετά από πολλή… σκέψη.

57′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω από Τσιμίκας με πρόβλημα στη μέση, μέσα ο Τοροσίδης.

55′ Μικρή διακοπή του αγώνα, γιατί σχίστηκε το δίχτυ στην εστία του Σα.

54′ Κόρνερ από Ματίγια, κεφαλιά Σάσα, η μπάλα άουτ. Όλο το γήπεδο βράζει σε βάρος της διαιτησίας του Τζοβάρα. Κακός διαιτητής ξεκάθαρα, πέρα από τις όποιες αδυναμίες του Άρη…

53′ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! Ο Τζοβάρας κόβει προσπάθεια του Ντιγκινί, σφυρίζοντας ανύπαρκτο φάουλ μέσα στην περιοχή! Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ φάουλ.

52′ Δυνατό σουτ του Μαντσίνι έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ. Καλή στιγμή για τον Άρη.

Συνεχίζεται το ρεσιτάλ κακής διαιτησίας του Τζοβάρα. Βλέπει μόνο… ερυθρόλευκα!

46΄Κίτρινη κάρτα σε Γκάμα.

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Με μια αλλαγή ο Άρης, έξω ο Φετφατζίδης, μέσα ο Μανσίνι.

Ο Άρης μπήκε νωρίς μπροστά στο σκορ, αλλά δείχνει επιθετικά χωρίς δημιουργία. Το πιο κακό του παιχνίδι στο κομμάτι αυτό… Ο Ολυμπιακός χτυπά συνέχεια από την δεξιά πλευρά του Άρη… Κακώς ο Άρης του δίνει τόσο χώρο… Δεν μπορεί να κρατήσει την μπάλα να ηρεμήσει το ματς

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

43′ Ο Σουντανί στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Πεντακάθαρο χέρι ο Σουντανί και ο Τζοβάρας ενώ έδειξε σέντρα, με τα πολλά πάει στο VAR… Δικαιολογημένα, δεν μετράει το γκολ.

38′ ΓΚΟΛ 1-2: Με κεφαλιά και πάλι ο Ολυμπιακός κάνει την ανατροπή. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ, ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Έμαν για το 1-2.

37′ Πρώτη αλλαγή για Ολυμπιακό, έξω ο Ποντένσε, μέσα ο Σουντανί.

36′ Σουτ από μακρυά του Ντιγκινί, άουτ.

33΄ΓΚΟΛ 1-1: Ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός μετά από αδράνεια της άμυνας του Άρη από κεφαλιά του Μασούρα. Σέντρα του Τσιμίκα απ’ τα αριστερά, μια και δεν μπόρεσε να τον σταματήσει ο Φετφατζίδγς, με τον Μασούρα να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

26΄Σουτ του Μασούρα, η μπάλα έξω από το αριστερό δοκάρι του Έμαν.

20′ O Έμαν με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει το σουτ του Γκιγιέρμε που έγινε έξω από την περιοχή.

17′ Ο Τζοβάρας κάνει… ρεσιτάλ υπέρ του Ολυμπιακού! Κακή διαιτησία. Αστείος ο διαιτητής.

14′ Φοβερά πράγματα από Τζοβάρα. Χτύπημα στον Ματίγια, σαν να μην συμβαίνει τίποτα.

Είναι το 4ο φετινό γκολ του Ντιγκινί. Δυο στο πρωτάθλημα, δυο στην Ευρώπη.

7′ ΓΚΟΟΟΟΛ (1-0): Ντιγκινί εκτελεστής! Μετά από φάουλ του Ματίγια. Ο Ματίγια εκτέλεσε το φάουλ, ο Ντιγκινί πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους, πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σα, με τη βοήθεια και του δεξιού δοκαριού!

6΄ Σκληρό φάουλ του Μπουχαλάκη πάνω στον Γκάμα από πίσω, δεν κάνει παρατήρηση ο διαιτητής!

1′ Στην σέντρα ο Ολυμπιακός. Ο αγώνας ξεκίνησε…

Όλα έτοιμα για την σέντρα… Με μοβ φανέλες ο Άρης. Ο Ολυμπιακός ξεκινάει έχοντας την εστία μπροστά στην Θύρα 3.

– Oι ομάδες αποσύρονται στα αποδυτήρια, ο κόσμος φωνάζει και τραγουδάει, όλα έτοιμα να ξεκινήσει το παιχνίδι.

– Είναι η πρώτη φορά που ο Ντάνι Λάρσον μένει εκτός αποστολής του Άρη, δίχως να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

– Ο Ολυμπιακός έχει κερδίσει και τα πέντε τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Άρη, αλλά και εννέα από τα δέκα τελευταία. Είναι αήττητος στα 11 τελευταία πρωταθλήματος και 13 επίσημα, αφού από την τελευταία νίκη του Άρη κοντεύουν να περάσουν δέκα χρόνια.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

ΑΡΗΣ: Έμαν, Σούντγκρεν, Κόρχουτ, Βέλεθ, Ροζ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Γκάμα, Ντιγκινί, Ιντέγε.

Στον πάγκο: Τσιλιγγίρης, Σόουζα, Μαρτίνες, Ντουάρτε, Δεληζήσης, Τόνσο, Ματσίνι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ομάρ, Αβραάμ, Σεμέδο, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Ποντένσε, Βαλμπουενά, Μασούρας, Ελ Αραμπί.

Στον πάγκο οι Άλεν, Λοβέρα, Μπενζιά, Σουντανί, Μεριά, Γκερέρο, Τοροσίδης.

Την αναμέτρηση του Άρη κόντρα στην πειραϊκή ομάδα ορίστηκε να σφυρίξει ο Γιώργος Τζοβάρας από την Ένωση Φθιώτιδας.

Βοηθοί του θα είναι οι Χασάν Κούλα (Ξάνθης) και Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας), ενώ τέταρτος διαιτητής θα είναι ο Γιώργος Τάσης (Ηπείρου).

Διαιτητής VAR: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών) και διαιτητής AVAR: Δημήτρης Σαμοϊλης (Αθηνών).

Παρατηρητής ορίστηκε ο Βασίλης Τεροβίτσας (Αιτωλοακαρνανίας).