Λεπτό προς λεπτό τo ντέρμπι των «κιτρινόμαυρων» στην Πυλαία για την 14η αγωνιστική

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό από το PRESSARIS το ντέρμπι του Άρη κόντρα στον ΠΑΟΚ στην Πυλαία για την 14η αγωνιστική της Basket League. Όλη η εξέλιξη του αγώνα και όσα συμβαίνουν πριν το τζάμπολ της κρίσιμης αναμέτρησης…

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με Live Streaming και Cash-out (ισχύουν όροι & προϋποθέσεις)!

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΠΑΟΚ-ΑΡΗΣ 101-84

40′ Λέι απ ο Μποχωρίδης, 101-84

40′ Ξανά ο Νόουλς, 101-82

40′ Βολές ο Μποχωρίδης (1/2), 99-82

40′ Κάρφωμα ο Νόουλς, 99-81

40′ Τρίποντο ο Μόρις, 97-81

39′ Κάτω από το καλάθι ο Νόουλς, 97-78

38′ Σκοράρει ο Μόρις, 95-78

38′ Βολή για τον Γκετσεβίτσιους (1/1), 95-76

Τεχνική ποινή στον ΠΑΟΚ

37′ Από κοντά ο Ντραγκίτσεβιτς, 95-75

36′ Καλάθι ο Νόουλς, 95-73

36′ Στις βολές ο Σμιθ (2/2), 93-73

Αντιαθλητικό του Μιλόσεβιτς που αποβάλλεται κιόλας

Τάιμ άουτ ο Χαραλαμπίδης

35′ Τρίποντο ο Μποχωρίδης, 91-73

Ο ΠΑΟΚ έχει 15/30 τρίποντα και 17/27 δίποντα

35′ Κι άλλο τρίποντο ο Μπεστ, 91-70

34′ Με διπλή προσπάθεια ο Γουίγκινς, απαντάει ο Μποχωρίδης, 88-70

33′ Μόνος του ο Μπεστ στη γωνία στο τρίποντο, 86-68

32′ Καλάθι και φάουλ ο Ντραγκίτσεβιτς (1/1β.), 83-68

32′ Κλέψιμο και καλάθι του Φλιώνη, 83-65

32′ Τρίποντο ο Μπεστ, 83-63

31′ Στον αιφνιδιασμό ο Σμιθ, 80-63

Σχόλιο: Με δύο τρίποντα του Γκετσεβίτσιους ο Άρης προσπάθησε να επιστρέψει στον αγώνα, όμως η κακή του αμυντική λειτουργία σε συνδυασμό με την ευστοχία του αντιπάλου διατηρούσε τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους.

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 78-63

30′ Βολές για τον Μαργαρίτη (2/2), 78-63

30′ Βολές για τον Μπεστ (0/2)

Τάιμ άουτ ο Καμπερίδης

29′ Τρίποντο ο Μπεστ, 76-63

28′ Καλάθι και φάουλ ο Μπόμπι Μπράουν (1/1β.), 73-63

28′ Τρίποντο ο Μιλόσεβιτς, 70-63

27′ Άστοχος στη βολή ο Γκετσεβίτσιους

Τεχνική ποινή στον Σχίζα

26′ Τρίποντο ο Σχίζας, 70-60

25′ Τρίποντο ο Γκετσεβίτσιους, 67-60

25′ Εύστοχος ο Σόρτερ, 67-57

24′ Κλέψιμο του Φλιώνη, σκοράρει στον αιφνιδιασμό ο Μιλόσεβιτς, 65-57

24’Τρίποντο ο Γκετσεβίτσιους, 65-55

23′ Βολές για τον Φλιώνη (1/2), 65-52

23′ Καλάθι ο Μιλόσεβιτς, 65-51

22′ Τρίποντο ο Σόρτερ, 65-49

22′ Μπάσιμο του Μποχωρίδη, 62-49

22′ Λέι απ ο Σμιθ, 62-47

21′ Τρίποντο ο Σμιθ, 60-47

19.03: Ξεκίνησε το παιχνίδι…

18.50: Σε περίπου 10′ η έναρξη της τρίτης περιόδου…

Πρώτοι σκόρερ του Άρη οι Ντραγκίτσεβιτς και Μπράουν με 14 πόντους έκαστος, ενώ για τους γηπεδούχους ο Σόρτερ έχει 18 και ο Σμιθ 17 πόντους.

ΠΑΟΚ: 9/14 βολές, 12/15 δίποντα, 8/17 τρίποντα, 19 ριμπάουντ (14-5), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 12 κερδισμένα φάουλ, 6 λάθη.

Άρης: 17/22 βολές, 12/23 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 12 ριμπαόυντ (10-2), 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο, 16 κερδισμένα φάουλ, 2 λάθη.

Σχόλιο: Με καλάθια του Σλαφτσάκη και του Μπράουν, ο οποίος σκόραρε 12 πόντους στην περίοδο, ο Άρης μείωσε στον πόντο, όμως τα λάθη και οι κακές αποφάσεις στο τελευταίο δίλεπτο πήγαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: 57-47

20′ Γρήγορο μπάσιμο του Κεν Μπράουν, 57-47

20′ Τρίποντο ο Σμιθ, 57-45

Τάιμ άουτ

Σερί 8-0 τρέχουν οι γηπεδούχοι…

20′ Τρίποντο ο Σόρτερ, 54-45

19′ Στις βολές ο Σμιθ (1/2), 51-45

Λάθος και αντιαθλητικό φάουλ του Ντραγκίτσεβιτς

19′ Στις βολές ο Σχίζας(2/2), 50-45

19′ Βολές για τον Σμιθ (2/2), 48-45

Άστοχος κάτω από το καλάθι ο Ντραγκίτσεβιτς

18′ Πικ εν ρολ Μποχωρίδη-Ντραγκίτσεβιτς και… 46-45

18′ Από μέση απόσταση ο Σμιθ, 46-43

17′ Τρίποντο του Κεν Μπράουν, 44-43

17′ Βολές για τον Μποχωρίδη (1/2), 44-40

16′ Λέι απ του Μπόμπι Μπράουν, απαντάει με τον ίδιο τρόπο ο Κεν Μπράουν, 44-39

16′ Αυτά δε γίνονται… Δεύτερο τρίποντο του Μπόμπι Μπράουν από τα 9 μέτρα, 42-37

Τάιμ άουτ για τον ΠΑΟΚ

15′ Καλάθι και φάουλ ο Ντραγκίτσεβιτς (0/1β.), 39-37

15′ Καλάθι και φάουλ ο Γουίγκινς (0/1β.), 39-35

15′ Κερδίζει φάουλ και βολές ο Μποχωρίδης (2/2), 37-35

14′ Στις βολές ο Κεν Μπράουν (2/2), 37-33

14′ Βολές τώρα για τον Μαργαρίτη (2/2), 37-31

13′ Καλάθι  του Σόρτερ, απαντάει ο Σλαφτσάκης, 35-31

13′ Εύστοχος ο Σλαφτσάκης, 33-29

12′ Βολές για τον Γουίγκινς (1/2), 33-27

11′ Τρίποντο από τον Κεν Μπράουν, 32-27

Σχόλιο: Ο Άρης πέτυχε τους πρώτους του 13 πόντους με τους Μιλόσεβιτς (5) και Ντραγκίτσεβιτς (8) χτυπώντας τον αντίπαλο στη ρακέτα. Από την άλλη πλευρά ο Σόρτερ με 3/4 τρίποντα και 13 πόντους και ο Σμιθ με 9 πόντους έφεραν τους γηπεδούχους ως το +10.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 32-24

Τρίποντο ερμπολ του Μόρις με τη λήξη της περιόδου

10′ Βολές για τον Κεν Μπράουν (2/2), 32-24

10′ Τρίποντο του Μπόμπι Μπράουν από τα 9+ μέτρα, 32-22

10′ Βολές για τον Μποχωρίδη (2/2), 29-22

10′ Σουτ εκτός ισορροπίας ο Σμιθ, 29-20

9′ Στις βολές ο Μόρις (2/2), 27-20

9′ Τρίποντο ο Σμιθ, 27-18

8′ Νέο καλάθι του Σόρτερ, 24-18

7′ Εύστοχος ο Σμιθ, απαντάει ο Ντραγκίτσεβιτς, 22-18

7′ Στις βολές ο Σλαφτσάκης (1/2), 20-16

6′ Λέι απ του Σόρτερ, 20-15

6′ Βολές για τον Σχίζα (0/2)

Τηλεοπτικό  τάιμ άουτ

6′ Λέι απ ο Σλαφτσάκης, 18-15

6′ Ξανά από τα 6,75μ. ο Σόρτερ, 18-13

5′ Νέο τρίποντο από τον Σόρτερ, 15-13

5′ Εύστοχος ο Σμιθ, απαντάει ο Ντραγκίτσεβιτς, 12-13

Πρώτο προβάδισμα για τον Άρη

4′ Βολές ο Ντραγκίτσεβιτς (2/2), 10-11

4′ Στις βολές ο Ντραγκίτσεβιτς (1/2), 10-9

Πιέζει σε όλο το γήπεδο ο Άρης, παράβαση 8” οι γηπεδούχοι

3′ Καλάθι και φάουλ ο Ντραγκίτσεβιτς (1/1β.), 10-8

3′ Τρίποντο ο Σόρτερ, 10-5

3′ Ασίστ ο Μποχωρίδης, σκοράρει ο Μιλόσεβιτς, 7-5

2′ Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Γουίγκινς, 7-3

2′ Με τρίτη προσπάθεια ο Μιλόσεβιτς, 5-3

1′ Καλάθι και φάουλ ο Σχίζας (1/1β.), 5-1

1′ Κερδίζει φάουλ και βολές ο Μιλόσεβιτς (1/2), 2-1

1′ Σκοράρει με χουκ ο Γουίγκινς, 2-0

17.49: Κατοχή για τον ΠΑΟΚ αφού ο Νόουλς κέρδισε το τζάμπολ

Μικρή καθυστέρηση για να σκουπιστεί το γήπεδο

17.46: Ξεκινάει το παιχνίδι…

Η πεντάδα του ΠΑΟΚ: Σόρτερ, Σμιθ, Σχίζας, Γουίγκινς, Νόουλς.

Η πεντάδα του Άρη: Φλιώνης, Μποχωρίδης, Γκετσεβίτσιους, Μιλόσεβιτς, Ντραγκίτσεβιτς.

17.41: Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση, αποδοκιμασίες για τους παίκτες του Άρη.

17.36: Σε λίγο θα γίνει η παρουσίαση  των δύο ομάδων.

17.31: Με τις κίτρινες φανέλες ο Άρης, με λευκά οι γηπεδούχοι.

17.28: Παρόντες στο γήπεδο ο πρόεδρος της ΚΑΕ Άρης, Χάρης Παπαγεωργίου και ο αντιπρόεδρος, Λευτέρης Αρβανίτης.

17.20: Οι ιθύνοντες των γηπεδούχων ανακοίνωσαν νωρίτερα ότι τα εισιτήρια εξαντλήθηκαν.

17.15: Μπήκαν στο παρκέ για το τελικό τους ζέσταμα οι “κιτρινόμαυροι”.

17.09: Διαιτητές της σημερινής αναμέτρησης είναι οι Κορομηλάς, Παπαπέτρου, Παναγιώτου. Κομισάριος ο Σιμητόπουλος.

17.05: Ο Άρης προέρχεται από την ήττα στην Πάτρα από τον Προμηθέα (95-79). Από την άλλη ο ΠΑΟΚ μετράει πέντε σερί ήττες με τελευταία αυτή στο Ιβανώφειο από τον Ηρακλή (99-82).

17.00: Μοναδική απουσία για τον Άρη ο Κώστας Βλάσιος, ο οποίος έμεινε εκτός δωδεκάδας λόγω ίωσης και τη θέση του πήρε ο νεοαποκτηθείς Χρυσόστομος Σανδραμάνης. Πλήρεις οι γηπεδούχοι που αντικατέστησαν τον ΤζεΚουάν Λιούις με τον Μπόμπι Μπράουν.

16.57: Στον Α’ γύρο ο Άρης επικράτησε 85-82 στην παράταση με τον Λευτέρη Μποχωρίδη να είναι ο κορυφαίος του αγώνα με 24 πόντους, επτά ριμπάουντ, επτά ασίστ και 36 βαθμούς στο ranking, στην καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του. Από την άλλη πλευρά ο ΠΑΟΚ είχε ως κορυφαίο τον Άνταμ Σμιθ με 28 πόντους, 7/10 δίποντα και 4/11 τρίποντα.

16.54: Στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 3-10 βρίσκονται και οι δύο ομάδες.