Λεπτό προς λεπτό o αγώνας του Άρη κόντρα στο Περιστέρι

Όσο κρίσιμο είναι το σημερινό (17:00) παιχνίδι με το Περιστέρι στο Παλέ για την 8η αγωνιστική της Basket League, άλλο τόσο με νηφαλιότητα πρέπει να αντιμετωπιστεί πρωτίστως από τους παίκτες και την τεχνική ηγεσία. Το PRESSARIS είναι στο Αλεξάνδρειο για να σας μεταδώσει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα και το “τρίτο ημίχρονο”. Μείνετε συντονισμένοι…

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με εκατοντάδες στοιχήματα & επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες, Κόρνερ!

Σχόλιο: Μποχωρίδης και Φλιώνης «έσπασαν» την επιθετική αφλογιστία του Άρη στο πρώτο τρίλεπτο και με σερί 10-0 έγινε το καθοριστικό 68-51 στο 37ο λεπτό του αγώνα.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΑΡΗΣ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 72-57

40′ Κάρφωμα ο Κίνγκσλεϊ, 72-59

40′ Καλάθι και φάουλ ο Μπλέικ (0/1β.), 72-57

39′ Βολές για τον Μπλέικ (1/2), 72-55

39′ Σκοράρει ο Μιλόσεβιτς, 72-54

39′ Στις βολές ο Γκρέι (1/2), 70-54

38′ Από κοντά ο Ντραγκίτσεβιτς, 70-53

Τάιμ άουτ ο Μαρκόπουλος

38′ Μειώνει ο Ξανθόπουλος, 68-53

Νέο τάιμ άουτ για το Περιστέρι

37′ Εύστοχος και ο Ντραγκίτσεβιτς, 68-51

37′ Εύστοχος ο Φλιώνης, 66-51

Τάιμ άουτ ο Ζούρος

35′ Στον αιφνιδιασμό ο Μποχωρίδης, 64-51

35′ Ωραία προσπάθεια του Μποχωρίδη, 62-51

34′ Στις βολές ο Χάτσερ, (0/2)

34′ Σκοράρει ο Φλιώνης, 60-51

Άποντος ο Άρης μετά από 3,5′ στην τέταρτη περίοδο

33′ Ο Άρης συμπλήρωσε τα 4 ομαδικά φάουλ

31′ Τρεις βολές για τον Χάτσερ (3/3), 58-51

Σχόλιο: Με τους Μποχωρίδη, Μόρις και Σλαφτσάκη να δίνουν επιθετικές λύσεις και το Περιστέρι να είναι άστοχο, ο Άρης έχτισε διψήφια διαφορά.

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 58-48

Ακόμα 3,8′ για τον Άρη

30′ Στις βολές ο Χάτσερ (1/2), 58-48

30′ Δύσκολο καλάθι του Μόρις, 58-47

Τάιμ άουτ ο Άρης, ακόμα 26” για την λήξη του τρίτου μέρους

30′ Λέι απ ο Σαλούστρος, 56-47

Τάιμ άουτ το Περιστέρι, ακόμα 37” για το τέλος της τρίτης περιόδου

30′ Σκοράρει ξανά ο Σλαφτσάκης, 56-45

29′ Εύστοχος ο Σλαφτσάκης, 54-45

28′ Καλάθι και φάουλ του Σκορδίλη (1/1β.), 52-45

28′ Στις βολές ο Μποχωρίδης (2/2), 52-42

27′ Εντυπωσιακό μπάσιμο του Μόρις, 50-42

Τάιμ άουτ για το Περιστέρι

26′ Τρίποντο ο Φλιώνης, 48-42

26′ Από κοντά ο Κίνγκσλεϊ, 45-42

25′ Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Μόρις, 45-40

25′ Τρίποντο ο Σμιθ, 43-40

24′ Σκοράρει ο Κίνγκσλεϊ, 43-37

22′ Εύστοχος ο Μποχωρίδης, 43-35

21′ Μπάσιμο του Μποχωρίδη, 41-35

18.00: Σε περίπου 10′ ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο.

Πρώτος σκόρερ του Άρη ο Μποχωρίδης με 17 πόντους (7/7β., 5/6δπ., 0/2τρ.), ενώ για το Περιστέρι ο Μορέιρα έχει 8 πόντους (4/6δπ.)

Άρης: 10/13 βολές, 13/25 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 21 ριμπάουντ (14-7), 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 κερδισμένα φάουλ, 7 λάθη.

Περιστέρι: 5/6 βολές, 9/20 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 16 ριμπάουντ (11-5), 9 ασιστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 9 κερδισμένα φάουλ, 6 λάθη.

Σχόλιο: Ο Άρης μπορούσε να πάει τη διαφορά στο +10, όμως λόγω κακών επιλογών και εύκολων λαθών επέτρεψε στο Περιστέρι να επιστρέψει με όπλο το μακρινό σουτ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: 39-35

20′ Σκοράρει με τη λήξη στον αιφνιδιασμό ο Σδηροηλίας, ο οποίος μπήκε για τα τελευταία 12”, 39-35

Τάιμ άουτ ο Ζούρος, ακόμα 12” για το ημίχρονο

20′ Στις βολές ο Ντραγκίτσεβιτς (2/2), 37-35

Τάιμ άουτ για τον Άρη, ακόμα 36” για το ημίχρονο

20′ Καλάθι του Μπλέικ, 35-35

20′ Από κοντά ο Μόρις, 35-33

19′ Κερδίζει αντιαθλητικό φάουλ και βολές ο Ντραγκίτσεβιτς (0/2)

19′ Ισοφαρίζει ο Κίνγκσλεϊ, 33-33

18′ Ωραία προσπάθεια του Μιλόσεβιτς, 33-31

18′ Βολές για τον Σμιθ (2/2), 31-31

17′ Στο τρανζίσιον ο Μόρις, 31-29

17′ Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Μπλέικ, 29-29

16′ Βολές για τον Μποχωρίδη (2/2), 29-27

16′ Τρίποντο ο Χάτσερ, 27-27

14′ Τρίποντο ο Σμιθ, 27-24

14′ Βολές για τον Γόντικα (2/2), 27-21

13′ Τρίποντο ο Γκετσεβίτσιους, 27-19

13′ Στις βολές μετά από φάουλ ο Μποχωρίδης (3/3), 24-19

Τεχνική ποινή στο Περιστέρι

11′ Σκοράρει ο Σλαφτσάκης, απαντάει ο Γκρέι, 21-19

11′ Τρίποντο ο Βασιλόπουλος, 19-17

Σχόλιο: Με τον Μποχωρίδη, στην επανεμφάνισή του μετά από 53 μέρες, να σκοράρει τους 12 από τους 19 πόντους της ομάδας, ο Άρης είχε τον έλεγχο του αγώνα.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 19-14

Απομένουν 2,1” για την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου

10′ Εύστοχος ο Τάλτον, 19-14

Ακόμα 22” για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου

10′ Βολές για τον Σκορδίλη (1/2), 17-14

Στο παιχνίδι για πρώτη φορά ο Φιτζπάτρικ

9′ Πρώτο καλάθι του Μόρις, 17-13

8′ Κερδίζει φάουλ και βολές ο Μποχωρίδης (2/2), 15-13

8′ Στις βολές ο Μιλόσεβιτς (1/2), 13-13

Ο Μποχωρίδης έχει σκοράρει τους 10 από τους 12 πόντους του Άρη

6′ Νέο καλάθι του Μποχωρίδη από κοντά, 12-13

6′ Εύστοχος ο Μορέιρα, 10-13

Τάιμ άουτ

5′ Κάρφωμα ο Μορέιρα, 10-11

5′ Τρίποντο ο Βασιλόπουλος, 10-9

5′ Σκοράρει ο Μποχωρίδης, 10-6

4′ Κάρφωμα ο Μορέιρα, 8-6

4′ Ανάποδο λέι απ του Μποχωρίδη και… 8-4

Ο Δημήτρης Γουλιέλμος δεν βρίσκεται στα επίσημα

3′ Ξανά ο Μποχωρίδης, 6-4

2′ Εύστοχος ο Γκρέι, 4-4

2′ Φόλοου ο Ντραγκίτσεβιτς, 4-2

1′ Λέι απ ο Μποχωρίδης, 2-2

1′ Σκοράρει ο Μορέιρα, 0-2

Η πεντάδα του Άρη: Φλιώνης, Μποχωρίδης, Μόρις, Μιλόσεβιτς, Ντραγκίτσεβιτς.

Η πεντάδα του Περιστερίου: Σμιθ, Γκρέι, Σαλούστρος, Βασιλόπουλος, Μορέιρα.

16.57: Σε τρία λεπτά το τζάμπολ του αγώνα…

16.55: Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των δύο ομάδων. Χειροκροτήματα για τους Ξανθόπουλο και Βασιλόπουλο του Περιστερίου. Ξεσηκωμός στην παρουσίαση του Άρη.

16.42: Κανονικά συμμετέχει στην προθέρμανση ο Μποχωρίδης.

16.40: Ανακοίνωση στο γήπεδο για ρίψη χημικών έξω από Αλεξάνδρειο από την αστυνομία λόγω των επεισοδίων που έλαβαν χώρα.

16.34: Αρκετός κόσμος βρίσκεται ήδη στις κερκίδες του Παλέ, γεμίζει το πέταλο.

16.30: Οι παίκτες των δύο ομάδων εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο για το τελικό ζέσταμα.

16.27: Έξι από τα μέλη του Περιστερίου έχουν περάσει από τον Άρη. Ο Ηλίας Ζούρος μέτρησε εννιά παιχνίδια στον πάγκο του Άρη της περιόδου 2005-06 ενώ ο συνεργάτης του Σάββας Καμπερίδης ήταν στους “κιτρινόμαυρους” ως βοηθός από το 2012 μέχρι την περσινή σεζόν. Και ο Νίκος Παπανικολόπουλος, ο οποίος ανήκει στο τεχνικό τιμ του Περιστερίου έπαιξε στον Άρη τη σεζόν 2000-01. Τη φανέλα της ομάδας φόρεσαν τρεις παίκτες: Ο Γάιος Σκορδίλης (2006-11), ο Βασίλης Ξανθόπουλος (2015-17) και ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος (2017-18).

16.22: Πλήρες είναι το Περιστέρι, το οποίο προέρχεται από ήττα στη Γερμανία και την Μπάμπεργκ για το Τσάμπιονς Λιγκ.

16.18: Το Περιστέρι βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 6-1. Στην ομάδα των δυτικών προαστίων της Αθήνας συνυπάρχουν έξι πρώην μέλη του Άρη. Οι Ηλίας Ζούρος, Σάββας Καμπερίδης, Νίκος Παπανικολόπουλος, Βασίλης Ξανθόπουλος, Παναγιώτης Βασιλόπουλος και Γάιος Σκορδίλης.

16.13: Η διαιτητική τριάδα και ο κομισάριος του αγώνα: Παπαπέτρου-Τζαφλέρης-Παφίλης (Μήτσιου).

16.10: Πρώτη φορά θα συμμετάσχει στην 12αδα του Άρη ως επαγγελματίας παίκτης ο Γιάννης Σιδηροηλίας, που υπέγραψε μέσα στη βδομάδα το συμβόλαιό του.

16.09: Ντεμπούτο θα κάνει σήμερα με την φανέλα του Άρη ο Τορλίν Φιτζπάτρικ, Αμερικανός φόργουορντ που έχει ήδη τρεις θητείες στο ελληνικό πρωτάθλημα με Απόλλωνα Πατρών, Ρέθυμνο και Χολαργό.

16.04: Επιστρέφει στην αγωνιστική δράση ο Λευτέρης Μποχωρίδης ύστερα από 53 ημέρες. Είχε τραυματιστεί στον αγώνα κυπέλλου με τον Ηρακλή, στο σκαφοειδές (κάταγμα) του αριστερού χεριού.

16.02: Ο Άρης μετράει έξι συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα, μετά τη νίκη στη πρεμιέρα της Basket League με τον ΠΑΟΚ στο Αλεξάνδρειο και βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.