“Λευτέρη μου… Λευτέρη μου”! Ο Μποχωρίδης επέστρεψε στη δράση και ο Άρης στις νίκες (72-59) κόντρα στο Περιστέρι!

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης επέστρεψε στην δράση και ο Άρης επέστρεψε στις νίκες και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, κερδίζοντας εύκολα το Περιστέρι (με ρεκόρ 6-1 μέχρι και σήμερα) με σκορ 72-59 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Basket League.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με εκατοντάδες στοιχήματα & επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες, Κόρνερ!

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα με το Περιστέρι ήταν μια τρανή απόδειξη του πόσα στερήθηκε ο Άρης με την απουσία του Λευτέρη Μποχωρίδη. Ο αρχηγός είχε 17 πόντους σε λιγότερο από 17 λεπτά συμμετοχής και ηγήθηκε των κίτρινων σε ένα πρώτο μέρος που ο ρυθμός ελέγχθηκε ως επί το πλείστον από τον Άρη.

Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 10-6 στο 4’, αλλά το Περιστέρι ακούμπησε τη μπάλα στον Μορέιρα και βρήκε λύσεις για να τρέξει ένα σερί 0-7 και προσπεράσει με 10-13 (6’), όμως ο Άρης αντέδρασε άμεσα και έτρεξε ένα επιμένους 9-1 για να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +5 (19-14), διάστημα στο οποίο ο Μποχωρίδης είχε 12 πόντους και οι κίτρινοι 8/14 δίποντα και μόλις δύο λάθη.

Με τρίποντο του Γκετσεβίτσιους στο 14’ ο Άρης ξέφυγε με 27-19, αλλά δεν κατάφερε να διατηρήσει αυτή τη διαφορά ασφαλείας, διότι ο Μπλέικ που ήρθε από τον πάγκο έδωσε λύσεις για την ομάδα του Ζούρου.

Οι φιλοξενούμενοι πολύ γρήγορα ισοφάρισαν σε 27-27 (16’) και από εκεί και πέρα το παιχνίδι πήγε καλάθι – καλάθι ως το τέλος του ημιχρόνου όταν ο Σιδηροηλίας στην εκπνοή έγραψε το 39-35.

Ο Άρης μέσα από την άμυνά του έλεγξε τον αγώνα και στην τρίτη περίοδο. Ο Μποχωρίδης ήταν και πάλι “παρών”, αλλά πολύτιμες λύσεις έδωσαν και οι Μόρις και Σλαφτσάκης, τα καλάθια των οποίων έδωσαν στους κίτρινους διαφορά 11 πόντων (56-45 και 58-47) λίγο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου (58-48).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αποθέωση για την ομάδα του Μαρκόπουλου. Μέχρι και 2:34 πριν το φινάλε κράτησε το Περιστέρι μόλις με τρεις πόντους από βολές του Χάτσερ (στο ξεκίνημα της περιόδου), έτρεξε ένα σερί 10-0 με πρωταγωνιστές τους Φλιώνη και Μποχωρίδη, μετέτρεψε το 58-51 σε 68-51 και καθάρισε την υπόθεση νίκη, που τόσο πολύ ήθελε, που τόσο πολύ του έλειψε!

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 39-35, 58-48, 72-59.