Λουίς Σουάρες: Διψήφιος στο σκοράρισμα σε 10 σερί σεζόν

Το… 10 το καλό έπιασε ο Λουίς Σουάρες στις αγωνιστικές περιόδους κατά τις οποίες καταφέρνει να σκοράρει διψήφιο αριθμό τερμάτων στα πρωταθλήματα που έχει αγωνιστεί μετά και τα δυο γκολ απέναντι στην Εϊμπάρ.

Οι «ροχιμπλάνκος» πέρασαν με το τελικό 2-1 από το πολύ δύσκολο παιχνίδι που έπαιξαν το βράδυ της Πέμπτης στο «Ιπουρούα», με τον Σουάρες να σκοράρει στο 40ο και το 89ο λεπτό και να εξασφαλίζει ακόμα μια νίκη για την ομάδα του, ώστε να βρίσκεται στην κορυφή με το +7 και με ματς λιγότερο από την 2η Μπαρτσελόνα!

Ο Ουρουγουανός στράικερ κατάφερε για 10η διαδοχική αγωνιστική περίοδο να φτάσει σε διψήφιο αριθμό τερμάτων, αφού πλέον έχει 11 γκολ με τη φανέλα της Ατλέτικο.

Φυσικά είναι τα λιγότερα προς ώρας απ’ όσα έχει πετύχει όλα τα προηγούμενα χρόνια, με κορυφαία σεζόν αυτή του 2015-2016 όπου πέτυχε 40 τέρματα.