«Λύγισε» και έμεινε εκτός τελικού ο Τσιτσιπάς (video)

Ο Ζβέρεφ κατάφερε να βάλει… φρένο στον Τσιτσιπά και την πορεία του στο Masters της Μαδρίτης, κερδίζοντάς τον στον ημιτελικό με 2-1 σετ. Αντίπαλός του στον κυριακάτικο τελικό (8/5, 19:30) ο Αλκαράθ.

Ο Έλληνας τενίστας «λύγισε» από το καλό παιχνίδι του Γερμανού και την σταθερότητα που έδειξε, παίρνοντας την πρόκριση σε 1 ώρα και 52 λεπτά.

Ο Ζβέρεφ έφτασε στην πρώτη του νίκη επί του Τσιτσιπά σε χωμάτινη επιφάνεια, με 2-1 σετ (6-4, 3-6 και 6-2).

Το Νο5 του κόσμου έδειξε να μην μπορεί να επιβληθεί σε αυτό το παιχνίδι του αντιπάλου του, πληρώνοντας τα αβίαστα λάθη του. Παρ’όλα αυτά μπόρεσε να διεκδικήσει τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό στο τρίτο σετ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Όμως η αντεπίθεσή του έμεινε… μισή και είδε το Νο3 του κόσμου να «καθαρίζει» το ματς σχετικά εύκολα.

Έτσι στον τελικό του Masters της Μαδρίτης θα βρει απέναντί του τον… γηπεδούχο Αλκαράθ, ο οποίος το απόγευμα επιβλήθηκε του Τζόκοβιτς με 2-1 σετ!