Λύγισε στο τέλος η Παίδων απέναντι στη Γαλλία

Παρά την πολύ καλή της εμφάνιση απέναντι σε ένα από τα φαβορί για μετάλλιο, η Εθνική Παίδων έχασε με 59-54 από τη Γαλλία στο τελευταίο παιχνίδι των ομίλων για το Ευρωπαϊκό U16, που φιλοξενείται στο Ούντινε.

Όποιο κι αν ήταν το αποτέλεσμα του αγώνα, πάντως, η Εθνική θα τερμάτιζε τρίτη στον τέταρτο όμιλο. Πλέον στους «16» θα αντιμετωπίσει τον δεύτερο του τρίτου γκρουπ, που θα είναι ο νικητής του αποψινού Σλοβενία-Λιθουανία (22:00).

Η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας μέχρι και το +9. Στην τελευταία περίοδο οι «τρικολόρ» κυριάρχησαν και έφτασαν στην ανατροπή με επί μέρους σκορ 27-16. O Πετανίδης ισοφάρισε (54-54) με 33’’ στο ρολόι, αλλά το γκολ-φάουλ του Γιοάν Τραορέ έκρινε την αναμέτρηση.

Ο Θανάσης Μπαζίνας με 14 και ο Γιώργος Πετανίδης με 10 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Εθνικής, ενώ ο Λευτέρης Μαντζούκας είχε 7 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 12-11, 25-19, 38-32, 54-59

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Μπαζίνας 14, Κολιός 6, Μαντζούκας 7 (11ρ), Μερμίγκης 7, Πετανίδης 10, Ευσταθιάδης, Γιαννόπουλος, Γκίκας, Ναυπλιώτης, Οικονομόπουλος 5, Τσολάκης 5