«Λύγισε» την ΑΕΚ στην παράταση και πέρασε στα ημιτελικά ο Προμηθέας (video)

Για μια ακόμη χρονιά στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League θα βρίσκεται ο Προμηθέας. Η ομάδα της Πάτρας επικράτησε 77-75 στην παράταση της μαχητικής ΑΕΚ και με 2-0 προκρίθηκε στην επόμενη φάση, όπου θα περιμένει το νικητή της σειράς Ολυμπιακός-Περιστέρι.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση για… 35 λεπτά, αλλά η εφτάψυχη «Ένωση» με άμυνα ζώνης και ένα 9-0 στο τελευταίο πεντάλεπτο της κανονικής διάρκειας κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση.

Εκεί τα μεγάλα καλάθια από Ρέι, Γκραντ και Αγραβάνη έγειραν την πλάστιγγα στην πλευρά των γηπεδούχων, ενώ ο Μπράιαν Ανγκόλα αστόχησε σε τρίποντο για τη νίκη από τα δέκα μέτρα στην εκπνοή.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζεράι Γκραντ με 18 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 τάπες, ενώ ακολούθησε με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ ο Δημήτρης Αγραβάνης.

Ο Μπράιαν Ανγκόλα είχε 22 πόντους αλλά με μόλις 7/20 σουτ για την ΑΕΚ, που έχασε με τραυματισμό στο γόνατο λίγο πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου τον Άντι Ράουτινς.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-29, 57-48, 65-65, 77-75