«Μάγκας» Αρης, άμυνα-ατσάλι με Χάγκινς, Χόρκλερ, Γκούντγουιν και Φίλλιο έπαιξε σπουδαίο μπάσκετ  και υπέταξε την ΑΕΚ στα Λιόσια (63-76)!

Ενας τρομερός Αρης με εξαιρετική εικόνα υπέταξε την ΑΕΚ στα Ανω Λιόσια με κορυφαίους τους Χάγκινς, Γκουντγουιν, Χόρκλερ και Φίλλιο, παίρνοντας την 2η του νίκη με 63-76 παρά τις απουσίες Τολιόπουλου και Καββαδά και με rotation 7 παικτών!

Πολύ δυνατά ξεκίνησε ο Αρης στο πρώτο δεκάλεπτο παρά τις απουσίες με Καββαδα και Τολιόπουλο. Η ομάδα του Καστρίτη προηγήθηκε με 3-10 στο 3ο λεπτό και με 5-16 στο 5ο, βάζοντας δύσκολα στην ΑΕΚ. Η ομάδα της Αθήνας  κατάφερε να μειώσει σε 12-16, αλλά ο Αρης αντέδρασε και προηγήθηκε με 18-25 στο τέλος της 1ης περιόδου.

Τα δεδομένα δεν άλλαξαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Χάγκινς οργάνωνε και οι Φίλλιος, Νετζήπογλου και Χόρχλερ έκαναν τη διαφορά. Ο Αρης ξέφυγε με 21-29 στο 13ο λεπτό και με 28-45 στο 18 λεπτό, έχοντας μια εξαιρετική ευστοχία στα τρίποντα παρά αντίπαλη έδρα.  Ο Καστρίτης ήταν πολύ διαβασμένος, αλλά έπρεπε να διαχειριστεί τις ελλείψεις, μιας και είχε μόλις 10 παίκτες με τους Τολιόπουλο-Καββαδά εκτός.

Με τον Χάγκινς να δημιουργεί (7 ασίστ) και τον Χόρχλερ να σκοράρει από την περιφέρεια (14 πόντοι με 4/6 τρίποντα) ο Άρης τέλειωσε  το πρώτο μέρος του αγώνα με την ΑΕΚ έχοντας χτίσει μια διαφορά 11 πόντων.

Να σημειώσουμε ότι το προβάδισμα των φιλοξενούμενων είχαν φτάσει και στο +17. Η ΑΕΚ εκτέλεσε 11 βολές και ο Αρης μόλις 2!

Οι μόλις 10 παίκτες στο ρόστερ έθεσαν θέμα φάουλ στον Αρη. Ο Αρης είδε την ΑΕΚ να προσπαθεί να μειώσει, αλλά στο 23ο λεπτό ο Αρης είχε προβάδισμα 13 πόντων με 38-51! Η εικόνα δεν άλλαξε εντυπωσιακά και με τον Γκούντγουιν να παλεύει προηγήθηκε με συν 15, πέντε λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου με 40-55! Η ΑΕΚ …. έτρεξε ένα σερί με 8-2 και μείωσε για πρώτη φορά στους 9, 48-57 στο 27ο λεπτό, μείωσε σε 50-57, αλλά ο Αρης έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με 52-63! Στο 35ο λεπτό ο Αρης προηγήθηκε με 58-68 και έπρεπε να αντέξει! Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 62-74 στο 38ο λεπτό και δεν θα μπορούσε να χάσει μια σπουδαία επιτυχία, απολύτως δίκαια! Το μόνο που απέμενε ήταν η διαχείριση, οπότε το τελικό 63-76 ήρθε φυσιολογικά…

Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι ο Άρης πήρε 20 πόντους από τα 16 λάθη της ΑΕΚ, ενώ είχε και 10 παραπάνω πόντους στη ρακέτα (40 έναντι 30 της Ένωσης).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου – Κάρδαρης – Ταρενίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 36-47, 52-63, 63-76

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης, Φρέζιερ 7 (3/10 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3 λάθη), ΜακΓκριφ 5 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς 6, Μίτσελ 13 (10 ριμπάουντ), Πετρόπουλος 5, Ξανθόπουλος 2 (2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίαματα, 2 λάθη), Περσίδης, Μάντσεν 8 (4 ριμπάουντ), Παπαδάκης 8, Στρέλνιεκς 9

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρκλερ 16 (7 μπλοκ), Γκούντγουιν 18 (8/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Νότε 9 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Νετζήπογλου 11, Χάγκινς 10 (3 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Σανόγκο 2 (6 ριμπάουντ), Φίλλιος 10 (5 ριμπάουντ), Σιδηροηλίας