Μάλντροου Vs. Κιρούς στο NCAA! (video)

Σαμ Μάλντροου και Σέρτζιο Κιρούς δεν ήταν… άγνωστοι όταν συναντήθηκαν στο Αλεξάνδρειο με τη κίτρινη φανέλα. Υπήρξαν αντίπαλοι στο NCAA τα τελευταία δύο χρόνια, όταν το Σάουθ Καρολάινα αντιμετώπισε το Γουέστερν Κεντάκι. Αήττητος είναι ο Μάλντροου και μάλιστα ήταν εκ των πρωταγωνιστών στο παιχνίδι της περσινής περιόδου, που κρίθηκε μετά από δύο παρατάσεις!

Στις 27 Νοεμβρίου 2010 το Γούεστερν Κεντάκι φιλοξένησε στην έδρα του το Σάουθ Καρολάινα, έχοντας υποστήριξη από 6.012 οπαδούς του, όπως αναφέρουν τα επίσημα στοιχεία. Το παιχνίδι έληξε με νίκη του Σάουθ Καρολάινα με σκορ 87-85, αφού χρειάστηκαν δύο παρατάσεις (67-67 και 75-75). Ο Σαμ Μάλντροου (μαύρη φανέλα με το Νο44) ήταν εκ των πρωταγωνιστών για τους νικητές έχοντας 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 κοψίματα σε 35 λεπτά! Μάλιστα ήταν ο παίκτης που έστειλε το παιχνίδι στη δεύτερη παράταση με σουτ στην εκπνοή του πρώτου έξτρα πενταλέπτου! Ο Κιρούς (λευκή φανέλα με το Νο1) αγωνίστηκε 43 λεπτά για το Γούεστερν Κεντάκι έχοντας 13 πόντους (με 5/15 σουτ) και 8 ριμπάουντ.

Μια χρονιά πριν, στην έδρα του Σάουθ Καρολάινα, παρουσία 10.707 οπαδών του πανεπιστημίου, η ομάδα του Μάλντροου έκανε περίπατο απέναντι στο Γουέστερν Κεντάκι. Κέρδισε με σκορ 74-56 με τον φόργουορντ – σέντερ του Άρη να τελειώνει τον αγώνα με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 κοψίματα! Ο Κιρούς ήταν άστοχος με 1/9 σουτ εντός παιδιάς και μόλις 3 πόντους, ενώ μάζεψε και 6 ριμπάουντ.

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣΤΕ ΕΔΩ ΠΛΑΝΑ ΑΠΟ ΤΟ “ΘΡΙΛΕΡ” ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ ΟΙ ΜΑΛΝΤΡΟΟΥ ΚΑΙ ΚΙΡΟΥΣ ΤΗΝ ΠΕΡΣΙΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ NCAA: