Μαγικοί Μπούκερ και Ντουράντ, λύγισαν τον μυθικό Γιόκιτς, νίκη με 129-124 των Σανς και στο 2-2 η σειρά

Ο Κρις Πολ παραμένει εκτός. Όσο όμως οι Ντέβιν Μπούκερ και Κέβιν Ντουράντ παίζουν έτσι, αυτό δεν έχει καμία σημασία για τους Σανς. Φάνηκε αυτό και στο τέταρτο ματς με τους Νάγκετς, όπου οι δύο σταρ της ομάδας σημείωσαν παρέα 72 πόντους και οδήγησαν την ομάδα τους στην νίκη με 129-124 παρά την 53αρα του ανεπανάληπτου Νίκολα Γιόκιτς. Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες θα ξεκινήσουν από το… μηδέν στο Game 5 στο Ντένβερ, αφού βρίσκονται στο 2-2.

Οι Μπούκερ και Ντουράντ είχαν από 36 πόντους για τους νικητές, με τον μεν Μπούκερ να προσθέτει και 12 ασίστ, τον δε Ντουράντ 11 ριμπάουντ. Ο παίκτης-κλειδί πάντως για το Φοίνιξ ήταν ο Λάντρι Σάμετ, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους με 5/8 τρίποντα, ευστοχώντας σε 4 σουτ από τα 7.25 μέτρα στην 4η περίοδο.

Για τους Σανς, πέραν του απίστευτου Γιόκιτς (53 πόντοι και 11 ασίστ), ο Τζαμάλ Μάρι είχε 28 πόντους, ωστόσο με τους Μάικλ Πόρτερ και Άαρον Γκόρντον να σημειώνουν μόλις 11 πόντους ο καθένας ήταν δύσκολο να φτάσουν στην νίκη.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ήταν μία… περίεργη φάση στην 2η περίοδο, όταν ο Γιόκιτς πήγε να πάρει την μπάλα από έναν οπαδό των Σανς (που ήταν τελικά ο… ιδιοκτήτης της ομάδας, Ματ Ίσμπια), ο οποίος δεν του την έδινε και την πέταξε πιο πίσω (!), με τον Γιόκιτς να τον σπρώχνει με τον αριστερό του πήχη και να χρεώνεται με τεχνική ποινή.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-34, 63-61, 98-92, 129-124