Ζωντανός σε… νεκρό χρόνο! Λύτρωση (0-1) με Ίλιτς στο 95΄!

Με τον Μπράνα Ίλις να λυτρώνει τον Άρη στις καθυστερήσεις (95΄), ο Άρης κέρδισε την Καλλονή εκτός έδρας με 1-0 και μείωσε την διαφορά από τις δύο θέσεις ανόδου στους 6 πόντους, καθώς η Λαμία πέταξε βαθμούς στην Ελευσίνα!

Ένα ακόμα μέτριο ημίχρονο για τον Άρη, που παρότι δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, είχε ωστόσο τις ευκαιρίες για να “ξεκολλήσει” από το μηδέν. Μόλις στο 20ο δευτερόλεπτο του αγώνα, ο Ίλιτς σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με την άμυνα της Καλλονής να πιάνεται στον ύπνο και τον Σέρβο να αστοχεί απελπιστικά αουτ, σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Στο 8΄οι νησιώτες αντέδρασαν με το σουτ του Σισέ να περνάει αουτ, ενώ η αμέσως επόμενη ευκαιρία του Άρη, στο 25΄με τον Καπνίδη (που πέρασε στη θέση του τραυματία Μπαργκάν στο 19΄) να αργεί αισθητά και να μην επιχειρεί το πλασέ μπροστά στον Παπαδόπουλο. Στο 27΄Πίτου Γκαρσία και Τάτος, συνεργάστηκαν στο κόρνερ, με τον δεύτερο να σουτάρει συρτά από την μεγάλη περιοχή και τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει! Η μεγάλη ευκαιρία της Καλλονής στο α΄μέρος, έγινε στο 41΄με τον Λαμπράκη να αργεί “φάτσα” με τον Διούδη, με αποτέλεσμα να απομακρύνει η άμυνα του Άρη.

Προσπάθειες… μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού στο δεύτερο ημίχρονο, με την Καλλονή να αμύνεται μαζικά και τον Άρη να αναζητά διαδρόμους, δίχως ωστόσο να απειλεί ιδιαίτερα την εστία του Παπαδόπουλου, που δεν χρειάστηκε να επέμβει. Όσο περνούσε η ώρα, το άγχος βάραινε τα πόδια των ποδοσφαιριστών του Νίκου Κωστένογλου, που αδυνατούσαν να δημιουργήσει φάσεις, παρότι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Το πολυπόθητο γκολ ήρθε τελικά στις καθυστερήσεις, και συγκεκριμένα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα! Ο Ανάκογλου γύρισε τη μπάλα στη μικρή περιοχή και ο Ίλιτς με ψύχραιμο πλασέ, σκόραρε και λύτρωσε τον Άρη, χαρίζοντας την 14η φετινή νίκη και την ευκαιρία να μειώσει από Απόλλων και Λαμία στους 6 πόντους!

ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ (Δημήτρης Γαβαλάς): Παπαδόπουλος, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Σάββα, Ευαγγελιδάκης, Γιουκαρής, Λίταινας, Σβόγιτς, Λαμπράκης (78΄Αποστόλου), Σισέ (22΄λ.τρ. Αγρικάμης), Σοφιάνης (88΄Τζελίδης).

ΑΡΗΣ (Νίκος Κωστένογλου): Διούδης, Τζανακάκης, Καράμπελας, Χαριτωνίδης, Σόουζα, Ρόβας (70΄Παυλίδης), Τάτος, Πίτου, Ντούνης (65΄Ανάκογλου), Μπαργκάν (19΄ λ.τρ. Καπνίδης), Ίλιτς