Αυτοκτόνησε, αναστήθηκε και έκανε το 1-0!

Ο Άρης αυτοκτόνησε, αλλά… αναστήθηκε, επέστρεψε στους ζωντανούς και κέρδισε! Βρέθηκε μπροστά με 61-54 στα 36” πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, αλλά έκανε ό,τι χρειαζόταν για να πάθουν καρδιά όλοι. Έστειλε με τα λάθη του το ματς στην παράταση και εκεί το πήρε με 69-65 κάνοντας το 1-0 στην σειρά με τον ΠΑΟΚ στην β’ φάση των πλέι οφ.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό ποιοτικά και από τις δύο πλευρές. Ο Άρης αναγκάστηκε πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά αγώνα να παίξει με το δεύτερο ή τρίτο πλάνο του, καθώς χρεώθηκε πολύ γρήγορα με δύο φάουλ ο Γουίλ Κάμινγκς. Ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε με τον Νέιθαν Σόμπι, που σκόραρε 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και ήταν αυτός που δημιούργησε τα περισσότερα προβλήματα στον Άρη.

Οι παίκτες του Πρίφτη έδωσαν εύκολα δίποντα στον αντίπαλό τους (8/10 είχε ο ΠΑΟΚ στο α’ δεκάλεπτο), βρέθηκαν πίσω με 4-11 (3’) και 9-15 (6’), όμως το παιχνίδι άρχισε να ισορροπεί όταν σταμάτησε να σκοράρει ο Σόμπι. Ο πάγκος του Άρη έδωσε λύσεις, οι κίτρινοι μείωσαν σε 15-16 (8’) και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 16-20.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εξίσου κακό. Πολλά φάουλ, μεγάλη αστοχία, κακό μπάσκετ, κυρίως από τον Άρη που πάντως αμυντικά μπόρεσε να κλείσει διαδρόμους, όμως επιθετικά χωρίς τον Κάμινγκς δεν λειτούργησε. Στα μισά της δεύτερης περιόδου το σκορ ήταν 22-24 (16’), με διαδοχικά (τα πρώτα) τρίποντα από Ξανθόπουλο και Ντραγκίσεβιτς οι κίτρινοι ισοφάρισαν σε 30-30 (18’), αλλά ο ΠΑΟΚ είχε ψυχραιμία στο τέλος του ημιχρόνου και ξέφυγε ξανά με 33-37.

Ο Πρίφτης ξεκίνησε με τον Κάμινγκς το δεύτερο μέρος, θέλοντας να τον βάλει στο ματς, όμως ο Αμερικανός ήταν εκτός ρυθμού, είχε κακές επιλογές και σκόραρε μόλις στο 28’ το πρώτο καλάθι του. Ο Ξανθόπουλος και ο Γιάνκοβιτς κράτησαν τον Άρη που ισοφάρισε δύο φορές (43-43 και 45-45). Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε και πάλι (45-50) καθώς ο Μαγκλογιάννης χρέωσε με τεχνική ποινή τον Πρίφτη για διαμαρτυρία σε καταλογισμό φάουλ και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 47-50 με 2/2 βολές του Κάμινγκς από αντιαθλητικό που κέρδισε από τον Μιλιένοβιτς.

Οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς σκορ για σχεδόν τρία λεπτά στην τέταρτη περίοδο, ο Ζάρας μείωσε στον πόντο (49-50, 33’) και ο Κάμινγκς με 2/2 βολές (5:42 πριν το τέλος) έδωσε πρώτη φορά το προβάδισμα στους κίτρινους μετά το αρχικό 2-0. Ξανθόπουλος και Γιάνκοβιτς ήταν αυτοί που έβαλαν τον Άρη και πάλι μπροστά. Το 51-52 έγινε 57-52, ενώ απέμεναν 2:29 για το τέλος του αγώνα. Ο Τσαϊρέλης με 1/2 βολές στα 1:19 πριν το τέλος έγραψε το 58-52, όμως ο Σόμπι μείωσε γρήγορα σε 58-54 (1:05). Ο Κάμινγκς με 1/2 βολές έκανε το 59-54 (59’’), ο Τσόχλας έχασε το σουτ από μέση απόσταση και ο Κάμινγκς βρήκε με εξαιρετική ασίστ τον Τσαϊρέλη στον αιφινιδιασμό, αυτός κάρφωσε για το 61-54 (36,7’’).

Ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε. Ο Τσόχλας με τρίποντο και φάουλ (από τον Ξανθόπουλο) μείωσε σε 61-58 στα 26,7’’ για το φινάλε. Ο Ξανθόπουλος έκανε λάθος στην επαναφορά, ο Άρης δεν έκανε φάουλ και δέχθηκε τρίποντο από τον Μακ Φάντεν στα 11’’ (61-61), ενώ ο Κάμινγκς χωρίς καθαρό μυαλό δεν επιτέθηκε, έδωσε στον Γιάνκοβιτς του οποίου το “σκοτωμένο” σουτ δεν βρήκε στόχο…

Το έξτρα πεντάλεπτο ήταν επίσης πολύ νευρικό με άστοχα σουτ και κακές επιλογές και από τις δύο ομάδες. Ο Σόμπι με καλάθι έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά με 63-64, ενώ ο Κάμινγκς (1:37) με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 64-64 και ο ίδιος με σουτ έγραψε το 66-64 (1:22). Ο Μακ Φάντεν κέρδισε φάουλ σε τρίποντο, είχε 1/3 και το σκορ έγινε 66-65 στα 27’’ πριν το τέλος. Ο Ζάρας με 1/2 βολές έγραψε το 67-65 στα 21’’ και στην επίθεση του ΠΑΟΚ οι Σόμπι και Άσκα αστόχησαν σε διαδοχικά σουτ. Ο Ξανθόπουλος κέρδισε φάουλ, έβαλε τις βολές και έγραψε το τελικό 69-65.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 33-37, 47-50, 61-61 (κ.α.), 69-65.