Ψέμματα τέλος! Πρόδωσαν τον κόσμο!

Οι παίκτες του Άρη παρέδωσαν αμαχητί σώμα και ψυχή, πρόδωσαν για μία ακόμα φορά τη στήριξη του κόσμου, έμειναν στο 0-0 με την Λαμία, βάζοντας οριστική ταφόπλακα σε κάθε ελπίδα για άνοδο, με τους φιλοξενούμενους και τυπικά να εξασφαλίζουν με τον βαθμό τον προβιβασμό στην πρώτη κατηγορία.

Σε ένα παιχνίδι, όπου ο Άρης θα έπρεπε να δείξει στοιχειώδες πάθος, αλλά και αντανακλαστικά, ήταν απών και απώλεσε και την τελευταία μαθηματικά ελπίδα για την άνοδο, μη καταφέροντας να νικήσει την Λαμία, δίνοντας παράλληλα και το μήνυμα προς κάθε κατεύθυνση.

H διαφορά των δύο ομάδων έμεινε στους έξι βαθμούς και ακόμα και αν χάσει η Λαμία τα δύο ματς που θα δώσει στο γήπεδο, με την προϋπόθεση ότι ο Άρης θα τα κερδίσει, στην ισοβαθμία υπερτερεί, αφού στον αγώνα του πρώτου γύρου είχαν επικρατήσει 1-0.

Λόγια και πάλι λόγια χωρίς πράξεις, απ’ όλους: Διοίκηση, προπονητές, παίκτες. Όλοι τους ευθύνονται για την τεράστια αυτή αποτυχία!

Χωρίς ουσία και νεύρο…

Το δυνατό ξεκίνημα του Άρη δεν είχε αποτέλεσμα. Με τον κόσμο να “σπρώχνει” τους παίκτες του Νίκου Κωστένογλου οι “κιτρινόμαυροι” πάτησαν μπάλα από τα πρώτα λεπτά, αναζητώντας τρόπο να “τρυπήσουν” την αντίπαλη άμυνα. Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με τον Τάτο να σουτάρει στο 5΄, έξω από την μεγάλη περιοχή και τον Πίτκα να απομακρύνει με τις γροθιές. Η Λαμία πήρε μέτρα στο γήπεδο και απείλησε με τον Όμο στο 18΄, με τον μέσο των φιλοξενούμενων να εκμεταλλεύεται αδράνεια της μεσοαμυντικής γραμμής των “κιτρινόμαυρων”. Στο 19΄ο Καπνίδης με το πείσμα του πήρε τη μπάλα, όμως ατύχησε, με τον Πίτκα να απομακρύνει σε κόρνερ το πλασέ του. Η Λαμία “απάντησε” με τον Μπλάζιτς να σουτάρει στο 23΄και τη μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από την εστία του Διούδη. Οι φιλοξενούμενοι έριξαν τον ρυθμό, με καθυστερήσεις, κρατώντας μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το 0-0.

Λιγόψυχοι…

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο ο Άρης έψαξε το γκολ, δίχως όμως αποτέλεσμα. Δύο σουτ των Πίτου και Τάτου στο 48΄και 58΄αντίστοιχα, τα απέκρουσε ο Πίτκας. Η Λαμία κλείστηκε στην άμυνά της και ο Άρης αναζητούσε μονίμως διαδρόμους, δίχως εκ νέου αποτέλεσμα, καθώς όποια επιθετική προσπάθεια δεν έφτασε ποτέ στην εστία της Λαμίας. Οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου είχαν μία ανούσια υπεροχή, χωρίς όμως ουσία, αποτέλεσμα τόσο του άγχους όσο και των δυνάμεων που δεν είχαν να ανεβάσουν κατακόρυφα ρυθμό και να πιέσουν ακόμα περισσότερο την εστία της Λαμίας. Ο κόσμος από την πλευρά του μετά το 80΄έκανε τα αδύνατα δυνατά για να “σπρώξει” την ομάδα, με τους “κιτρινόμαυρους” για μία ακόμα φορά να δείχνουν την αδυναμία τους να απειλήσουν ουσιαστικά. Το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος, καθώς μπήκε οριστική ταφόπλακα…

Άρης (Ν. Κωστένογλου): Διούδης, Τζανακάκης, Καράμπελας (63΄Μπαργκάν), Ταυλαρίδης, Σόουζα, Παυλίδης, Τάτος, Ντούνης, Πίτου Γκαρσία (89΄Νέτο), Καπνίδης, Μιλούνοβιτς (46΄Ίλιτς)

Λαμία (Μ. Τεννές): Πίτκας, Μπλάζιτς, Ματσούκας (76΄Τσούκαλος), Βάντερσον, Ντουμιρσάϊ (51΄Ρότσα), Βάλιος, Όμο, Καραγιάννης (68΄Μπουλούλης), Πεταυράκης, Αναστασιάδης, Χριστοφιλέας

Διαιτητής: Φουκάκης (Ηρακλείου)

Βοηθοί: Αλεξέας (Μεσσηνίας) – Σίπκας (Πέλλας)