Φινάλε με ανατροπή (2-1) για τον Άρη…

Με τους Αντώνη Καπνίδη και Ντάρσι Νέτο να σκοράρουν ο Άρης ανέτρεψε το εις βάρος του 0-1 από το πρώτο ημίχρονο, εξασφαλίζοντας τη νίκη επί της Σπάρτης με 2-1 στο τελευταίο ματς της φετινής Φούτμπολ Λιγκ.

Με τον Άρη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την Σπάρτη να κυνηγάει τις αντεπιθέσεις κύλησε το πρώτο ημίχρονο. Οι “κιτρινόμαυροι” δεν εκμεταλλεύτηκαν καμία από τις ευκαιρίες που δημιούργησαν σε αντίθεση με την Σπάρτη που στη τρίτη επίσκεψή της άνοιξε το σκορ στο 36΄. Στο 14΄και το 45΄ο Καπνίδης έχασε σπουδαίες ευκαιρίες να σκοράρει με ισάριθμες κεφαλιές να αποκρούονται από τον Κραβαρίτη. Ο Αναγνωστόπουλος είπε “όχι” δύο φορές στον Φράγκο στο 22΄και το 27΄. Στο 36΄, όμως, ο Αναστασάκος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αναγνωστόπουλου για το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για τον Άρη, καθώς στο 50΄ο Καπνίδης ψύχραιμα με σουτ από την μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων. Φάουλ του Μπαργκάν στο 51΄ανάγκασε τον Κραβαρίτη σε μία ακόμα εξαιρετική απόκρουση, ενώ δέκα λεπτά μετά αυτή τη φορά ο Αναγνωστόπουλος εντυπωσιακά αποσόβησε τον κίνδυνο στο πλασέ του Φράγκου, σε τετ α τετ! Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν δοκάρι με κεφαλιά του Καπνίδη στο 64΄ενώ και πάλι ο σκόρερ του Άρη στο 76΄είδε το πλασέ του να αποκρούεται πάνω στη γραμμή με το κεφάλι από τον Μπανούση! Η ανατροπή τελικά για τον Άρη ήρθε στο 85΄με το απευθείας χτύπημα φάουλ του σπεσιαλίστα του είδους Νέτο, ο οποίος έγραψε το τελικό 2-1!

Άρης (Ν. Κωστένογλου): Αναγνωστόπουλος, Τζανακάκης, Καράμπελας, Σόουζα, Ταυλαρίδης (46΄Πίτου Γκαρσία), Μακουτά, Μιλούνοβιτς (46΄Μπαργκάν), Παυλίδης, Καπνίδης, Ίλιτς, Ντόγος (66΄Νέτο)

Σπάρτη (Κ. Κλάδης): Κραβαρίτης, Μπανούσης, Οικονομόπουλος, Αναστασάκος, Ηλιόπουλος, Αναστασόπουλος, Χαδιάρης, Φράγκος, Γιαννίτσης, Κορνέζος, Λώττας

Διαιτητής: Κιγιντζή (Θράκης)

Βοηθοί: Λεωνίδας (Τρικάλων) – Δημητριάδης (Θράκης)