ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Κέρδισε στα Τρίκαλα (0-1) ο Άρης, δεν έπεισε, αλλά έδειξε βελτίωση…

Χωρίς να κινδυνέψει ιδιαίτερα, αλλά και χωρίς να απειλήσει -πέρα από το γκολ και ελάχιστες περιπτώσεις στο β΄μέρος- ο Άρης, κατάφερε και πήρε τη δεύτερη σερί του νίκη στα φιλικά προετοιμασίας στα Τρίκαλα επί της τοπικής ομάδας, με 1-0, χάρις σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Δημήτρη Διαμαντόπουλου στο 17΄.

Μετά από ένα κακό πρώτο 15λεπτο, ο Άρης κατάφερε να ανοίξει το σκορ, στην πρώτη του ουσιαστική επίσκεψη στην αντίπαλη εστία. Ο Μουμίν κέρδισε το πέναλτι από τον Αθανασόπουλο, με τον Διαμαντόπουλο να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα στο 17΄και να ανοίγει στο σκορ στα Τρίκαλα (0-1). Με εξαίρεση μία προσπάθεια του Καπό και ένα σουτ, το οποίο στο 43΄κατέληξε λίγο αουτ από την εστία του Καντιμοίρη, οι “κιτρινόμαυροι” δεν απειλήθηκαν αμυντικά, αλλά και δεν… απείλησε ιδιαίτερα επιθετικά, παρά μόνο στη φάση του γκολ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και απείλησαν από νωρίς με το απευθείας χτύπημα φαουλ του Γκόλια, να περνάει ελάχιστα εκτός από την εστία του Αναγνωστόπουλου. Ο Δημήτρης Σπανός προχώρησε σε πολλές αλλαγές, προκειμένου να δοκιμάσει πρόσωπα, ώστε να αποκομίσει μία καλύτερη εικόνα για την αγωνιστική ετοιμότητα των ποδοσφαιριστών του. Το δεύτερο ημίχρονο, είχε αρκετά νεύρα, ελάχιστες αξιόλογες φάσεις και από τις δύο ομάδες. Οι πολλές αλλαγές και από τις δύο ομάδες, δεν βοήθησε στο να βρουν ρυθμοί οι δύο αντίπαλοι με αποτέλεσμα το 0-1 να μείνει μέχρι το τέλος του αγώνα. Οι “κιτρινόμαυροι” θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλο τέρμα στο δεύτερο ημίχρονο, όμως σπατάλησαν ευκαιρίες, δείχνοντας αρκετά σταθεροί αμυντικά.

Τρίκαλα (Σ. Αντωνίου): Αθανασόπουλος, Βέρτζος (80΄Γκαλίτσιος), Κοτσώνης (46΄Γιαννίτσης), Πάνος, Γκόλιας, Αναστασόπουλος (46΄Τεγούσης), Τσιάρας, Γροντής (70΄Τόμιτς), Μίλιεβιτς (74΄Ντιατά), Τσίπρας (64΄Ζγκούρι), Καπό

Άρης (Δ. Σπανός): Καντιμοίρης (46΄Αναγνωστόπουλος), Βαλεριάνος (64΄Τσουμάνης), Σόουζα, Δεληζήσης (34΄λ.τρ. Μαραγκός), Τζανακάκης (46΄Μπούρμπος), Νίκιτς, Μουμίν (82΄Νέτο), Μπαργκάν (64΄Πασάς), Κάσσος (64΄Ντούνης), Στεφάνοβιτς (64΄Λώττας), Διαμαντόπουλος (64΄Καπνίδης, 80΄Κλιγγόπουλος)