Βελτιωμένη εικόνα και νίκη επί της Γκιρεσούν (87-82) στη Προύσα!

Η βελτιωμένη εικόνα του Άρη στο φινάλε του τουρνουά της Τόφας στην Προύσα δεν φαίνεται μόνο από τη νίκη επί της Γκιρεσούν με σκορ 87-82, αλλά κυρίως από αυτά που έδειξε η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη.

Ο Άρης ξεκίνησε το παιχνίδι καλύτερα από τους Τούρκους. Παρά την κούραση, οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη πήραν εντολή για ζον πρες, το οποίο έφερε αποτελέσματα, αποδιοργανώνοντας την επίθεση της Γκιρεσούν. Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 12-6 (4’) και 14-8 (5’), αλλά η Γκιρεσούν απάντησε με σερί 7-0 και προσπέρασε με 14-15 (6’). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (22-22), αλλά ο Άρης είχε καλύτερη εικόνα σε σχέση με τα δύο προηγούμενα φιλικά του.

Με ελληνική πεντάδα ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο και τους Φλιώνη – Πουλιανίτη στην περιφέρεια. Η άμυνα των κίτρινων έβαλε δύσκολα στους Τούρκους και με τον Μούρτο να δίνει λύσεις επιθετικά ο Άρης προηγήθηκε με 31-25 (15’) και 37-32 (17’).

Από εκείνο το σημείο και ως το τέλος του ημιχρόνου οι κίτρινοι έχασαν το καθαρό μυαλό που είχαν, έκαναν εύκολα λάθη και “κόλλησαν” επιθετικά με αποτέλεσμα η Γκιρεσούν να κάνει σερί 9-0 και να προηγηθεί στο ημίχρονο με 41-37.

Η Γκιρεσούν προσπάθησε να ξεφύγει στο σκορ, αλλά ο Άρης καλούς τους Αθηναίου και Βον στην τρίτη περίοδο δεν την άφησε. Στο 26’ το σκορ ήταν 47-54, αλλά ο Αμερικανός γκαρντ κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ στο καλάθι που πέτυχε, έβαλε τη βολή και στην επόμενη κατοχή ο Αθηναίου με τρίποντο μείωσε στον πόντο (53-54), ενώ οι κίτρινοι με δύο σερί καλάθια του Βασιλόπουλου προσπέρασαν με 60-58 πριν το δεκάλεπτο κλείσει στο 62-63 υπέρ της Γκιρεσούν.

Η απόδοση του Άρη ανέβηκε κι άλλο στην τέταρτη περίοδο και με κορυφαίο τον Βον σε ρόλο και εκτελεστή και οργανωτή οι κίτρινοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα. Ο Μοράντ αξιοποίησε τις πάσες του Βον και ο Άρης προηγήθηκε με 75-69 (36’) και 81-74 (38’), ελέγχοντας πλήρως τον αγώνα ως το φινάλε και πήρε δίκαια τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 37-41, 62-63, 87-82.