Η εποχή “δράκου” ξεκίνησε! Τους πλάκωσε το ταβάνι!

Το ταβάνι με τα 21 λάβαρα είναι πολύ βαρύ και με τον Παναγιώτη Γιαννάκη στον πάγκο έγινε ακόμα πιο βαρύ. Το κατάλαβε με τον πιο επιβλητικό τρόπο ο ΠΑΟΚ. Ο Άρης ήταν εξαιρετικός για 35 λεπτά, πήρε πανάξια τη νίκη με σκορ 70-63 και το αποτέλεσμα τον… αδικεί!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ιδιαίτερα νευρικό και για τις δύο ομάδες. Ο Άρης είχε έναν εξαιρετικό Βασιλόπουλο στο ξεκίνημα, σε άμυνα και επίθεση, όση ώρα προσπαθούσε σαν ομάδα να βρει τα πατήματά της στο παρκέ.

Σημείο αναφοράς των κίτρινων ήταν η άμυνα, με εξαιρετικές αλληλοκαλύψεις και συνεργασίες. Ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό και σκορ όταν μπήκε στο ματς ο Ντίλαρντ, όμως ο Άρης πατούσε καλύτερα. Προηγήθηκε με 10-8 (7’) και 13-11 (9’) πριν κλείσει το δεκάλεπτο στο 17-16.

Η εικόνα της ομάδας του Παναγιώτη Γιαννάκη άλλαξε άρδην στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο “δράκος” μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, είδε την ομάδα του να βγάζει ενέργεια και με καλό μακρινό σουτ (5/12τρ.) να αποκτά σταδιακά τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και μια διαφορά ασφαλείας.

Με δύο σερί τρίποντα από Γουίβερ και Φλιώνη (εξαιρετικός πάνω στον Ντίλαρντ) οι κίτρινοι ξέφυγαν με 25-19 (13’) και έτρεξαν ένα σερί 11-0 από το 25-21 (15’), για να προηγηθούν με 36-21 (18’) με τον Βον να παίρνει “φωτιά”. Πολύτιμες λύσεις έδωσε και ο Κιθ Μπένσον ειδικά στο φινάλε του πρώτου μέρους (7π.), στο οποίο ο Άρης ήταν μπροστά με 42-29.

Οι κίτρινοι με τη φόρα από το δεύτερο δεκάλεπτο μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι να μην δώσουν δικαιώματα στον αντίπαλο. Με καλό περιφερειακό σουτ έφτασαν στο +19 (51-32) στο 23’, αποσυντονίζοντας πλήρως τον ΠΑΟΚ, που μείωσε σε 51-37 στο 25’ με τρίποντο του Τζόουνς. Ο Άρης έχασε τον ρυθμό του στην επίθεση, κυρίως την ενέργειά του και αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ, μειώνοντας σε 51-42 (29’). Τότε ήταν που ο Γκάρι Μπελ με το μακρινό σουτ έδωσε μεγάλη ανάσα για τον Άρη. Ο Αμερικανός με επτά σερί πόντους ήταν η βασική αιτία που οι κίτρινοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο με 58-44!

Οι κίτρινοι ήταν καταιγιστικοί στην τέταρτη περίοδο. Πρωταγωνιστής ο Μπένσον αυτή τη φορά, που μοίραζε τάπες και έβαλε και τρίποντο! Στο 34’ το σκορ ήταν 65-46 και μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 67-49. Το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει και λανθασμένα οι παίκτες του Άρη χαλάρωσαν. Ο ΠΑΟΚ με σερί 0-9 μείωσε σε 67-58 και απέμεναν 2:25 πριν το φινάλε, βάζοντας άγχος και πίεση στους παίκτες του Γιαννάκη.

Ο Βασιλόπουλος με 2/2 βολές έγραψε το 69-58 (2:14), αλλά ο Ντίλαρντ μείωσε σε 69-61 με εύστοχο τρίποντο (1:58). Οι κίτρινοι είχαν ευκαιρία να καθαρίσουν τον αγώνα, αλλά ο Φλιώνης ήταν άστοχος δύο φορές, ενώ ο Μπελ έκανε λάθος πάσα μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό…

Ο Κρουμπάλι αστόχησε κάτω από το καλάθι (57’’), ο Τσαϊρέλης έκανε λάθος πάσα στα 52’’ και ο Τζόουνς στα 50’’ πήγε στις βολές, κάνοντας το 69-62. Ο Βασιλόπουλος κέρδισε το ριμπάουντ και το φάουλ και στα 48’’ με 1/2 έκανε το 70-62. Στα 37’’ ο Κρουμπάλι πήγε στις βολές και με 1/2 μείωσε σε 70-63. Ο Άρης έπαιξε με το χρόνο, ο Αθηναίου αστόχησε σε τρίποντο, αλλά δεν άλλαξε κάτι και οι κίτρινοι πήραν δίκαια και καθαρά τη νίκη με 70-63.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 42-29, 58-44, 70-63.