“Έβρεξε” γκολ και καθάρισε το “τρίποντο”, εύκολα (4-0) τον Πανσερραϊκό!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκο Ντούνη που σκόραρε δύο φορές, ο Άρης επικράτησε με 4-0 του Πανσερραϊκού, χάρις σε ένα ξέσπασμα που κράτησε οκτώ (22΄-30΄) λεπτά, στα οποία σκόραρε τρία τέρματα και ένα γκολ του Μιλούνοβιτς στο 89. Το πρώτο του γκολ για φέτος πέτυχε και ο Ιντζίδης, που διπλασίασε τα τέρματα του Άρη. Οι “κιτρινόμαυροι” έφτασαν τους 26 βαθμούς, στο -2 από την δεύτερη Λαμία και στο -4 απο τον πρώτο Απόλλων Σμύρνης, αλλά με ματς λιγότερο!

Άρης… παντός καιρού!

Καταιγιστικός! Ο καλύτερος φετινός Άρης, έκανε το πιο αποτελεσματικό του πρώτο ημίχρονο. Πέτυχε τρία γκολ σε ένα δεκάλεπτο (20΄- 30΄), έχασε άλλα τόσα και υποχρέωσε τον Πανσερραϊκό σε… μόλις τελική προσπάθεια! Και αυτή στο τέλος του 45λέπτου.

Με πρωταγωνιστές του Κενάν Μπαργκάν και Μάρκο Ντούνη οι “κιτρινόμαυροι” έφτασαν στο άνετο 3-0. Στο 22΄ο Ντούνης έβαλε την προβολή στη σέντρα του Μπαργκάν και άνοιξε το σκορ (1-0) με κίνηση στο πρώτο δοκάρι. Στο 24΄και πάλι ο Μπαργκάν βρήκε τον Ιντζίδη, ο οποίος αφύλακτος με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα των “κιτρινόμαυρων”. Πριν συμπληρωθεί το μισάωρο, στο 30΄ο Ίλιτς έφυγε μόνος απέναντι στον Μέλκα, τελευταία στιγμής έκοψε στον Ντούνη κι αυτός με πλασέ σε κενή εστία πέτυχε το 3-0! Η μοναδική φορά που απείλησε ο Πανσερραϊκός, ήταν στο 44΄, όταν σε σουτ παίκτη των Σερραίων, ο Διούδης εκτινάχθηκε αποσοβώντας τον κίνδυνο.

Συντήρηση δυνάμεων..

Έριξε ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης και δικαιολογημένα, καθώς προχώρησε σε συντήρηση δυνάμεων ενόψει των δύσκολων αγώνων που ακολουθούν. Ωστόσο, έφτασαν πολύ κοντά στο 66΄ μετά από κάθετη του Καράμπελα, ο Ίλιτς σε τετ α τετ πλάσαρε ελάχιστα αουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μέλκα. Δύο λεπτά αργότερα στο 68΄οι Σερραίοι έμειναν με 10 παίκτες. Σωστή απόφαση από τον διαιτητή καθώς ο Ιωαννίδης έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Ντούνη, που έφευγε μόνος απέναντι στον Μέλκα. Οι “κιτρινόμαυροι” δεν πίεσαν, ο Πανσερραϊκός ήταν αδύναμος να αντιδράσει, δεχόμενος ένα ακόμα γκολ στο 89΄από τον Μιλούνοβιτς στο 89΄για το τελικό 4-0!

Άρης (Ν. Αναστόπουλος): Διούδης, Μπούρμπος, Καράμπελας, Ραούλ Μπράβο, Ιντζίδης, Παυλίδης (72΄Καπνίδης), Ρόβας, Ντούνης, Ίλιτς, Τάτος (81΄Νέτο), Μπαργκάν (77΄Μιλούνοβιτς)

Στον πάγκο: Aναγνωστόπουλος, Μιλούνοβιτς, Τζανακάκης, Νέτο, Τσουμάνης, Ντόγος, Καπνίδης

Πανσερραϊκός (Π. Διλμπέρης): Μέλκα, Τσελεπίδης, Ιωαννίδης, Βοσκόπουλος, Φούσου, Ρούτσης, Στέβιτς (80΄Παπατζίκος), Κάκκο, Γκούρτσας (72΄Καψάλης), Κανούλας, Τσιμίκας (85΄Κτιστόπουλος)

Στον πάγκο: Κασίμης, Τάντιτς, Καψάλης, Σιάκκας, Παπατζίκος, Κτιστόπουλος, Παναγιωτίδης

Διαιτητής: Κιοτζένης Β. (Ξάνθης)

Βοηθοί: Χουσεϊν (Ξάνθης) – Χατζημωυσιάδης (Ξάνθης)