ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Σαν χάρτινος πύργος στην Πόλη, βαριά ήττα (83-61) από τη Μπεσίκτας

Ο Άρης άφησε στον πάγκο το εξαιρετικό πρόσωπο του πρώτου δεκαλέπτου, μετατράπηκε σε… χάρτινο πύργο αμυντικά και γνώρισε βαριά ήττα στη Κωνσταντινούπολη από τη Μπεσίκτας με σκορ 83-61, για την 5η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα εμφανίστηκε στο παρκέ ο καλύτερος φετινός Άρης. Ο Γιαννάκης ξεκίνησε τον αγώνα με Φλιώνη, Αθηναίου, Μούρτο, Τσαϊρέλη, Μπένσον και είδε την ομάδα του να τα κάνει όλα σωστά. Συγκέντρωση στην άμυνα, προστασία της μπάλας και του ριμπάουντ, καλή κυκλοφορία στην επίθεση, εύστοχα μακρινά σουτ μέσα από συνεργασίες! Ήταν ο Άρης που ο Γιαννάκης και όλοι θέλουν να βλέπουν. Οι κίτρινοι έλεγξαν τον ρυθμό, προηγήθηκαν με 5-8 και 7-11 (3’) και παρότι η Μπεσίκτας προς στιγμήν αντέδρασε (12-11 στο 5’), ο Άρης είχε τις λύσεις για να κυριαρχήσει. Το σκορ έγινε 12-22 στο 9’ και οι Τούρκοι μείωσαν με τη λήξη σε 15-22 με τρίποντο του Ντίμπλερ. Ο Άρης είχε 8/14 σουτ εντός πεδιάς, εκ των οποίων τα 7 προήλθαν από ασίστ, άρα συνεργασία, έκανε μόλις 2 λάθη και ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος.

Ήταν λογικό η Μπεσίκτας να πιέσει και να αντιδράσει και το έκανε με την βοήθεια των διαιτητών. Ενώ οι Τούρκοι πίεζαν και κυνηγούσαν στο σκορ, οι διαιτητές χρέωσαν με επτά φάουλ τον Άρη (3 ο Βασιλόπουλος, 2 ο Τσαϊρέλης) στα πρώτα 8 λεπτά της δεύτερης περιόδου και κανένα τη Μπεσίκτας! Αυτός ήταν ο ένας λόγος που η Μπεσίκτας επέστρεψε.

Ο άλλος ήταν πως το επέτρεψε ο Άρης, κάνοντας παιδικά λάθη και πάλι, χάνοντας την ισορροπία του στην επίθεση και στην άμυνα, κάτι που εκμεταλλεύτηκε πλήρως η Μπεσίκτας και με εύστοχα τρίποντα (7/13 στο α’) πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και το προβάδισμα.

Το 15-24 στο 11’ έγινε 27-26 στο 16’ και οι Τούρκοι ξέφυγαν με 40-33 στο ημίχρονο, διαφορά που αδικούσε τον Άρη με την συνολική εμφάνισή του.

Ο Άρης άλλαξε πρόσωπο προς το… χειρότερο στο τρίτο δεκάλεπτο. Χωρίς ισορροπία στις δύο πλευρές του γηπέδου και με πολλά εύκολα λάθη, οι κίτρινοι έδωσαν την ευκαιρία στη Μπεσίκτας να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας. Μετά το 47-42 στο 25’ οι Τούρκοι έκαναν σερί 10-0 και προηγήθηκαν με 57-42 λίγο πριν το τέλος της περιόδου (60-47).

Δύο τρίποντα από Μπελ και Βασιλόπουλο έριξαν τη διαφορά στους 8 πόντους (64-56) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά ο Άρης αμυντικά ήταν σαν… χάρτινος πύργος. Κακές περιστροφές σε όλα τα πικ εν ρολ έδωσαν ελεύθερα τρίποντα στη Μπεσίκτας, οι παίκτες της οποίας τελείωσαν τον αγώνα με 15/30 και “εκτέλεσαν” τους κίτρινους. Το 64-56 στο 33’ έγινε 73-56 στο 35’ πολύ εύκολα και χωρίς… κόπο και η διαφορά έφτασε ως τους 22 πόντους (83-61) στο φινάλε του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 40-33, 60-47, 83-61.