Χαμένη ευκαιρία! Ανώτερος, αλλά αποκλείστηκε από μία αδράνεια (1-1)…

Ο Άρης των πολλών αλλαγών, ήταν πολύ καλύτερος από τον ΠΑΣ Γιάννινα, είχε το πάνω χέρι στο ματς, με τους Ηπειρώτες να παίζουν με 10 παίκτες από το 36΄, τους “κιτρινόμαυρους” να προηγούνται με τον Μιλούνοβιτς, αλλά μία αδράνεια στο 71΄στέρησε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Πολύ καλό πρώτο ημίχρονο για τον Άρη, που αν ήταν πιο προσεκτικός στις τελικές φάσεις, θα μπορούσε δεδομένα να πάει στο ημίχρονο, με υπέρ της σκορ. Ο Δημήτρης Σπανός, άλλαξε κατά τα 10/11 την αρχική του ενδεκάδα, ωστόσο, δεν έλειψε από κανέναν το πάθος και η σωστή λειτουργία, είτε αμυντικά, είτε μεσοεπιθετικά. Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη στο 16΄!

Ο Μπαργκάν με ατομική ενέργεια “άδειασε” έναν αντίπαλο από τα αριστερά, σέντραρε και σε κενή εστία ο Μιλούνοβιτς, με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα αουτ! Μία ακόμα ευκαιρία για τον Άρη στο 22΄! Σέντρα ξανά του Μπαργκάν, “σφήνα” ο Κάσσος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα λίγο άουτ! Στο 30΄ο Κάσσος έπεσε στην μικρή περιοχή, από τράβηγμα του Μπέριου, αλλά ο Αρετόπουλος λανθασμένα δεν υπέδειξε το πέναλτι! Στο 36΄ο Καρανίκας χτύπησε εκτός φάσης τον Σόουζα, με τον Αρετόπουλο με τη βοήθεια του επόπτη Δίπλαρη που είδε τη φάση, απέβαλε τον μέσο του ΠΑΣ, με τους Ηπειρώτες να παίζουν από το 36΄με παίκτη λιγότερο. Την ίδια στιγμή ο Κόντε έχανε μεγάλη ευκαιρία να νικήσει τον Αναγνωστόπουλο, ο οποίος πλάσαρε άουτ, αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα του Άρη.

Το αριθμητικό πλεονέκτημα των “κιτρινόμαυρων” δεν έμεινε ανεκμετάλλευτο από τους παίκτες του Δημήτρη Σπανού, που μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο. Η υπεροχή ήταν καταφανέστατη και το γκολ δεν άργησε να έρθει.

Στο 60΄από τα δεξιά ο Μπαργκάν χτύπησε το φάουλ, ο Μιλούνοβιτς πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0! Μία λάθος εκτίμηση του Μαραγκού, όμως, στο 71΄που δεν μπόρεσε να απομακρύνει έδωσε την ευκαιρία στον Σολτάνι, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, να ισοφαρίσει σε 1-1.Κόντρα στη ροή του αγώνα, στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 78΄μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη να πάρει ξανά το προβάδισμα! Σέντρα του Μπούρμπου, κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι από τον Μπαργκάν, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Γιαννίκογλου. Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με τον ΠΑΣ να παίρνει την πρόκριση για τους ¨16″.

Άρης (Δ. Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Μπούρμπος, Σόουζα, Μαραγκός (82΄Καπνίδης), Τσουμάνης, Παυλίδης, Νίκιτς (75΄Πλατέλλας), Μπαργκάν, Μιλούνοβιτς, Λώττας (46΄Στεφάνοβιτς), Κάσσος

ΠΑΣ (Γ. Πετράκης): Γιαννίκογλου, Αποστολόπουλος, Μανθάτης (67΄Σολτάνι), Χαλκιαδάκης (70′ Γιάκος), Καρανίκας, Μπέριος, Τζημόπουλος, Βιντάλ (41΄Ναδάλες), Πέδρο, Κοζωράνης, Γαρουφαλλιάς

Διαιτητής: Αρετόπουλος (Τρικάλων)

Βοηθοί: Δίπλαρης (Καρδίτσας) – Σάββας (Σερρών)