Πλήρης διάλυση με ευθύνη όλων

Πλήρης διάλυση. Μια εικόνα για την οποία έχουν ευθύνη η οικογένεια Λάσκαρη, ο Παναγιώτης Γιαννάκης, οι συνεργάτες του και οι παίκτες. Όλοι τους. Το 70-40 με το οποίο ο Άρης έχασε από τον Προμηθέα δεν τιμά κανέναν και θα πρέπει να ξυπνήσει τους πάντες!

Ο Άρης έκανε εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο. Έπαιξε στοχευμένα, πέρασε τη μπάλα στον Κιθ Μπένσον και ο Αμερικανός ανταποκρίθηκε επάξια, προσφέροντας 12 πόντους. Αν οι διαιτητές του σφύριζαν και τα φάουλ που του έκαναν οι παίκτες του Προμηθέα, τότε θα είχε ακόμα μεγαλύτερη συνεισφορά. Οι κίτρινοι έκαναν μόλις ένα λάθος στη πρώτη περίοδο, έλεγξαν τα ριμπάουντ (15-9) και είχαν σταθερά το προβάδισμα. Στο 6’ το σκορ ήταν 3-12, στο 9’ με τρίποντο του Αθηναίου έγινε 10-19 και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 14-21.

Στη δεύτερη περίοδο και χωρίς τον Μπένσον στο παιχνίδι, οι κίτρινοι έχασαν το σημείο αναφοράς στην επίθεσή τους. Ο Προμηθέας προσπάθησε να αλλάξει τον ρυθμό, δεν το κατάφερε, αλλά επέστρεψε στο ματς, μειώνοντας τη διαφορά. Ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξαν συγκεκριμένα σφυρίγματα διαιτητών. Ενώ ο Προμηθέας κυνηγούσε, ο Άρης είχε χρεωθεί πολύ γρήγορα με 5 ομαδικά φάουλ και οι γηπεδούχοι δεν είχαν ούτε ένα! Στο 16’ ο Φαγέ έβαλε τον Προμηθέα μπροστά με 22-21 και από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Ο Αθηναίου έδωσε πολύτιμες λύσεις ως το τέλος του ημιχρόνου, που βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 32-29.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με στόχο να ανεβάσει το τέμπο του αγώνα. Το πέτυχε με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα και ξέφυγε με 38-29 (21’) και 43-35 (25’) με τον Φαγέ να σκοράρει είτε έξω από τα 6,75μ., είτε από το “ζωγραφιστό” και να δημιουργεί τα περισσότερα προβλήματα στους κίτρινους. Οι γηπεδούχοι πίεσαν σωστά στην άμυνα, ο Άρης έκανε αβίαστα λάθη και πολύ απλά η διαφορά πήγε στους 15 πόντους (50-35 στο 27’). Τίποτα δεν λειτούργησε σωστά ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο για τους κίτρινους, ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση και ο Προμηθέας έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενος με 56-35, κάνοντας επιμέρους σκορ 24-6 σε αυτό το διάστημα!

Το παιχνίδι είχε κριθεί όχι γιατί η διαφορά ήταν στους 21 πόντους, αλλά γιατί οι κίτρινοι είχαν πολύ κακή εικόνα συνολικά ως λειτουργία και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Ο Άρης πέτυχε τον πρώτο πόντο του στη τέταρτη περίοδο μετά από 5:15 μειώνοντας σε… 63-36. Αυτό και μόνο για να αντιληφθεί κανείς την πλήρη αποσύνθεση των κίτρινων στο παρκέ, που συνέχισαν να πελαγοδρομούν ως το φινάλε…

Τα δεκάλεπτα 12-19, 32-29, 56-35, 70-40.