Κερδίζει ακόμα και στην κακή του μέρα! Έκτη σερί νίκη (1-0) για τον Άρη…

Μπορεί να μην έπιασε τα επιθυμητά επίπεδα απόδοσης, ωστόσο ακόμα κι έτσι ο Άρης κέρδισε τον Κισσαμικό, με 1-0, πέτυχε το “έξι στα έξι” και παρέμεινε μόνος πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα της Φούτμπολ Λιγκ. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, ο Κενάν Μπαργκάν με εκπληκτικό απευθείας χτύπημα φάουλ.

Μέτρια η εικόνα του Άρη στο πρώτο ημίχρονο. Οι “κιτρινόμαυροι” προσπάθησαν από νωρίς να πετύχουν ένα τέρμα, αλλά αντιμετώπισαν μεγάλη δυσκολία στην τελική προσπάθεια, επιχειρώντας κυρίως σέντρες από τα άκρα, χωρίς αξιόλογο παιχνίδι από τον άξονα. Στο 8΄σέντρα του Μπούρμπου, προβολή του Πασά, μπλόκαρε ο Λαζαρίδης. Ένα σουτ του Μπαπτίστ στο 13΄το έστειλε κόρνερ ο Καντιμοίρης. Κάποια σουτ του Μπούρμπου στη συνέχεια δεν απείλησαν ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία, με τον Παυλίδη να χάνει τη σπουδαιότερη ευκαιρία του Άρη μέχρι το τότε, στο 24΄, μετά από ένα δύο με το Μπαργκάν, με το σουτ του 26χρονου μέσου να περνάει λίγο αουτ. Ο Μπούρμπος για μία ακόμα φορά δοκίμασε το πόδι του, μόνο που αυτή τη φορά έπιασε μία “βολίδα” η οποία “έγλειψε” το κάθετο δοκάρι του Κισσαμικού. Τη λύση έδωσε εν τέλει, ο Μπαργκάν, ο οποίος με χτύπημα φάουλ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα στο “παραθυράκι” του Λαζαρίδη για το 1-0!

Με… φόρα από το γκολ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, ο Άρης μπήκε δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο. Ο Άρης ζήτησε πέναλτι δικαιολογημένα στο 46΄με τον Πασά να σπρώχνεται, αλλά τον διαιτητή να μην καταλογίζει το παραμικρό. Στο 48΄τεράστια ευκαιρία για τον Άρη, με τον Καπνίδη να αργεί, να μην δίνει στον ελεύθερο Πασά, να δοκιμάζει το σουτ, αλλά εύκολα να την μπλοκάρει ο Λαζαρίδης! Ακολούθησε στο 49΄ατομική ενέργεια και σουτ του Μπαργκάν, με τα πόδια απομάκρυνε ο Λαζαρίδης. Στο 67′ ο Κισσαμικός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει με το σουτ του Ξυδά να σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Καντιμοίρη. Στο 73΄η κεφαλιά του Πασά πέρασε λίγο άουτ, σε μία σημαντική ευκαιρία του Άρη να “τελειώσει” το ματς. Σουτ του ίδιου στο 78΄ανάγκασε τον Λαζαρίδη σε πολύ καλή επέμβαση στερώντας από τον Άρη το γκολ. Ο Άρης από το 60΄και μετά ήταν κάκιστος στον αγωνιστικό χώρο, απειλήθηκε από τον αντίπαλο, ωστόσο, κατάφερε να εξασφαλίσει την έκτη σερί του νίκη και να φτάσει τους 18 βαθμούς.

Άρης (Δ. Σπανός): Καντιμοίρης, Μπούρμπος, Βαλεριάνος, Σόουζα, Δεληζήσης, Μουμίν, Ιντζόγλου, Πασάς, Ντούνης (46΄Καπνίδης), Μπαργκάν (82΄Μαραγκός), Παυλίδης (68΄Κάσσος)

Κισσαμικός (Γ. Πετράκης): Λαζαρίδης, Αρναούτογλου (88΄Νικόλτσης), Μαρκοπουλιώτης, Τόλι, Ζιούλης, Σαλιάκας (77΄Αποστολίδης), Σελινιώτης (46΄Βρεττός), Γκίνη, Λεμονής, Ξύδας, Λέο Ζεάν

Διαιτητής: Πανυτσίδης (Κοζάνης)

Βοηθοί: Τζιαμπάσης (Κοζάνης) – Τζιουβάρας (Κοζάνης)