Ανώτερος, αλλά δεν τα κατάφερε (0-0) ο Άρης…

Πρώτη απώλεια βαθμών για τον Άρη στο φετινό πρωτάθλημα, στην 9η αγωνιστική, “κόλλησε” στο 0-0 με τον ΟΦΗ, αν και πολύ καλύτερος, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Εντυπωσιακός ο κόσμος του Άρη, περισσότεροι από το 14.000 φίλαθλοι, χειροκρότησαν στο τέλος την ομάδα για την προσπάθειά της.

Τα πολλά λάθη του Άρη στο πρώτο ημίχρονο, επέτρεψαν στον ΟΦΗ να διατηρήσει το μηδέν στην άμυνα, παίζοντας μαζική άμυνα, κυνηγώντας κυρίως τις αντεπιθέσεις. Το δυνατό σουτ του Παυλίδη στο 3΄δεν ανησύχησε τον Στρέζο που μπλόκαρε, ενώ τυχερός στάθηκε και ο Άρης στο 10΄με το σουτ του Λεάλ, παρότι έφυγε από την αγκαλιά του Καντιμοίρη κατέληξε σε κόρνερ. Τα πολλά φάουλ των φιλοξενούμενων, επηρέασαν τον ρυθμό του αγώνα, με τους “κιτρινόμαυρους”, να απειλούν στο 20΄με τον Πλατέλλα, του οποίου το σουτ πέρασε πολλά μέτρα άουτ, ενώ η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 37΄, με το πλασέ του Πλατέλλα, αυτή τη φορά να περνάει ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Στρέζου. Οι Κρητικοί το μόνο που κατάφεραν σε όλο το 45λεπτο, είναι να φτάσουν στην μεγάλη περιοχή του Άρη, δίχως όμως να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη ευκαιρία.

Ο Άρης ξεκίνησε δυναμικά το δεύτερο ημίχρονο, έχοντας στο 48΄την πρώτη καλή ευκαιρία με το σουτ του Παυλίδη να περνάει άουτ, ενώ στο 52΄ο Στρέζος απομάκρυνε και το σουτ του Διαμαντόπουλου. Παυλίδης απείλησε εκ νέου στο 53΄, χωρίς να βρει στόχο. Στο 57΄το φάουλ του Πλατέλλα, πέρασε απ΄όλους, ενώ στο 62΄η μεγάλη ευκαιρία του Άρη μέχρι εκείνο το σημείο με την κεφαλιά του Δεληζήση μετά το φάουλ του Μπαργκάν, να περνάει ελάχιστα άουτ. Κεφαλιά του Μουμίν από κόρνερ του Μπαργκάν, δεν μπόρεσε παίκτης του Άρη να την σπρώξει στα δίχτυα στο 75΄. Στο 85΄ο Χαντί απείλησε με τον Καντιμοίρη, να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Οι “κιτρινόμαυροι” πίεσαν στο τέλος, ωστόσο, δεν μπόρεσαν να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ.

Άρης (Δ. Σπανός): Καντιμοίρης, Μπούρμπος, Βαλεριάνος, Σόουζα, Δεληζήσης, Μουμίν, Πλατέλλας (87΄Ντούνης), Ιντζόγλου, Διαμαντόπουλος, Παυλίδης (79΄Μιλούνοβιτς), Πασάς (56΄Μπαργκάν)

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Νάστος, Λεάλ (71΄Χαντί), Κουσκουνάς (65΄Κουτσιανικούλης), Μάνος, Παπαστεριανός (87΄Ρούσσος), Κομεσίδης, Όγκμποε, Ζιαμπάρης, Μπολάκης, Ποτουρίδης

Διαιτητής: Φωτιάδης (Καστοριάς)

Βοηθοί: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας) – Κόλλιας (Ηπείρου)