Ομάδα και κόσμος έγιναν ένα, εύκολη νίκη (82-63) και καλή Πρωτοχρονιά!

Ο Άρης κέρδισε τα Τρίκαλα με σκορ 82-63 και έκλεισε όπως ήθελε το 2017, αλλά το κυριότερο ήταν ότι έπαιξε όμορφο μπάσκετ και έδωσε ένα λόγο για να χαμογελάσει ο κόσμος του, που γέμισε σήμερα το Αλεξάνδρειο, στέλνοντας το δικό του μήνυμα.

Το ξεκίνημα του Άρη ήταν ιδανικό, προηγήθηκε με 6-0 και 8-2 (4’), αλλά τα Τρίκαλα αντέδρασαν άμεσα με τον Τζόουνς και προσπέρασαν με 8-9 (5’). Ο Μποχωρίδης ήταν αυτός που έδωσε λύσεις αρχικά και επανέφερε την τάξη και ο Προύιτ με 8 συνεχόμενους πόντους στο φινάλε της πρώτης περιόδου έδωσε στους κίτρινους προβάδισμα με 11 πόντους (24-13)! Ο Αμερικανός έδειξε μέρος του ταλέντου του, έβγαλε αγωνιστικό θράσος στο παρκέ και έδωσε πολύτιμες λύσεις για τον Άρη, που έφτασε και στο +15 δύο φορές (29-14 το 12’ και 35-20 στο 15’).

Πρωταγωνιστής στο δεύτερο δεκάλεπτο για την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη ήταν ο Τσαϊρέλης (10π. στο α’ μέρος), που είχε το πιο δύσκολο έργο, καθώς έμεινε εκτός αγώνα μόλις για 1:10 στο πρώτο ημίχρονο και κέρδισε τις περισσότερες μάχες στις δύο ρακέτες.

Τα Τρίκαλα με καλάθια από Τζόουνς και Τέιμς κρατήθηκαν στον αγώνα κι αν ο Φλιώνης δεν έκανε δύο συνεχόμενα λάθη στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και οι κίτρινοι προφύλασσαν πιο αποτελεσματικά την ρακέτα (13-20 τα ριμπάουντ για τα Τρίκαλα, με 7 επιθετικά) η διαφορά θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη από το 44-34 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το παιχνίδι τελείωσε στην τρίτη περίοδο για τον Άρη. Με εξαιρετική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση οι κίτρινοι κυριάρχησαν το παρκέ, έβγαλαν συνεργασίες και όμορφες φάσεις, ικανοποιώντας τους περισσότερους από 4.000 φιλάθλους που βρέθηκαν χθες στο Παλέ. Στο 26’ το σκορ ήταν 59-39, ενώ η διαφορά έφτασε και τους 25 πόντους (66-41 στο 28’).

Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να μειώσουν και το κατάφεραν εν μέρει όταν έριξαν τη διαφορά στους 19 πόντους (66-47), αλλά ο Άρης είχε καλό ρυθμό και δεν απειλήθηκε ποτέ. Με καλή κυκλοφορία της μπάλας οι κίτρινοι έφτασαν στο +26 (75-49 στο 34’) και το παιχνίδι από εκεί και πέρα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 44-34, 66-45, 82-63.