Ο Άρης δεν… εμφανίστηκε στη Βόννη (76-59) και λέει αντίο στη Ευρώπη

Ο Άρης δεν εμφανίστηκε στο Telekom Dome για να παίξει μπάσκετ. Είτε δεν είχαν διάθεση οι παίκτες του Γιαννάκη, είτε δεν μπορούσαν, σημασία έχει ότι ο Άρης δεν υπήρχε στο γήπεδο και ηττήθηκε πολύ εύκολα με σκορ 76-59, αποχαιρετώντας ουσιαστικά το Τσάμπιονς Λιγκ.

Εκεί που νόμισαν όλοι ότι ο Άρης θα ήλεγχε τον αγώνα, όταν είδε στο πρώτο δίλεπτο τους παίκτες του Γιαννάκη να κάνουν δύο κλεψίματα, να είναι συγκεντρωμένοι και να προηγούνται με 2-6, εκεί οι κίτρινοι τους διέψευσαν όλους!

Stoiximan.gr: Θα επιστρέψει ως πρώτος ο Άρης στη Superleague;

Μέσα σε τρία λεπτά δέχθηκαν σερί 14-0 από τη Βόννη, που προηγήθηκε με 16-6 με όπλο το περιφερειακό σουτ. Αυτό ήταν… Ακολούθησε πλήρης κατάρρευση κυρίως στην άμυνα, εκεί όπου οι παίκτες της γερμανικής ομάδας έκαναν ότι ήθελαν, σα να μην είχαν απέναντί τους παίκτες να παίξουν άμυνα! Στο 7’ το σκορ έγινε 22-8 και με σερί τρίποντα από τον Προύιτ η διαφορά έπεσε στους 10 πόντους στη λήξη της περιόδου (29-19).

Η Τέλεκομ Μπον είχε βρει ρυθμό, γιατί οι κίτρινοι δεν έκαναν ούτε φάουλ στην άμυνά τους. Αντιθέτως έκαναν λάθη στην επαναφορά, δέχθηκαν αιφνιδιασμούς, ο Γιαννάκης τεχνική ποινή για διαμαρτυρία σε… κατοχή του Άρη και στο 13’ ο Άρης είχε ήδη δεχθεί 41 πόντους! Το σκορ ήταν 41-20 και μόνο ο Τσαϊρέλης με προσπάθειες μέσα από τη ρακέτα προσπάθησε να επαναφέρει τον Άρη, όμως η διαφορά έπεσε ως τους 16 πόντους (49-33) στο ημίχρονο.

Οι κίτρινοι προσπάθησαν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα, για να ρίξουν τη διαφορά, χρησιμοποίησε για σχεδόν όλο το δεκάλεπτο σχήμα με τρεις φόργουορντ ο Γιαννάκης (Ντουβιέ, Βασιλόπουλος, Τσαϊρέλης), το οποίο λειτούργησε μεν αμυντικά (13π. έβαλαν οι Γερμανοί), αλλά επιθετικά όχι, διότι δεν υπήρχαν σωστές αποστάσεις και πέρα από προσωπικές ενέργειες του Ντουβιέ ο Άρης δεν βρήκε φάσεις – κακές αποφάσεις από τον Μποχωρίδη – για να μειώσει τη διαφορά που παρέμεινε στους 16 πόντους (62-46) στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Με κάρφωμα του Ντουβιέ ο Άρης μείωσε σε 62-48 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, αλλά δέχθηκε πολύ γρήγορα τρίποντο και “γκολ-φάουλ” και βρέθηκε ξανά στο -20 (68-48 στο 32’), δίχως να υπάρχει χρόνος ή δυνάμεις για προσπάθεια ανατροπής. Το σκορ έμεινε στο 68-51 για πέντε λεπτά, δίχως καμιά ομάδα να σκοράρει από το 33’ ως το 38’ και εκεί ο Άρης έχασε και πάλι σωρεία ευκαιριών για να μειώσει…

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 49-33, 62-46, 76-59.