Έπαιξε με τη φωτιά και… κάηκε! Πέταξε (0-0) δύο βαθμούς ο Άρης…

Ο Άρης έπαιξε με τη φωτιά για μία ακόμα φορά φέτος, μόνο που αυτή τη φορά δεν τα κατάφερε. Έμεινε στο 0-0 με την ΑΕ Καραϊσκάκης μετά από ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο. Προσπάθησε στοιχειωδώς στο δεύτερο, αλλά πέταξε δύο βαθμούς…

Stoiximan.gr: Θα επιστρέψει ως πρώτος ο Άρης στη Superleague;

Κακό το πρώτο ημίχρονο, για τον Άρη, με το 0-0 να “σφραγίζει” τις προσπάθειες των “κιτρινόμαυρων”. Φάση διαρκείας, στο 6΄, με τον Λώττα αρχικά και τους Παυλίδη-Διαμαντόπουλο στη συνέχεια να μην μπορούν να κάνουν το σουτ, προς την εστία του Μέλκα. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 10΄με κεφαλιά του Λουκίνα, να υποχρεώνει τον Καντιμοίρη σε απόκρουση, ενώ στο 19΄, Διαμαντόπουλος και Ντούνης έπαιξαν το ένα-δύο, με τον δεύτερο να σουτάρει και τον Μέλκα να απομακρύνει με υπερένταση σε κόρνερ. Σουτ ου Λουκίνα στο 28΄, δεν ανησύχησε ο Καντιμοίρης, ενώ η προσπάθεια του Μακρίδη στο 33΄, κατέληξε ελάχιστα πάνω από την εστία του Άρη. Η τελευταία επιθετική προσπάθεια, ανήκε στον Άρη, με αντεπίθεση στο 40΄, τον Πλατέλλα να βρίσκει στον Διαμαντόπουλο, που έχασε την ισορροπία του με αποτέλεσμα να πλασάρει αδύναμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης ξεκίνησε και πάλι νωχελικά και προσπάθησε κυρίως μετά το 70΄να πετύχει το νικητήριο γκολ. Η πρώτη ευκαιρία ήταν για την ομάδα της Άρτας. Στο 48΄το σουτ στην κίνηση του αμαρκάριστου Δημητριάδη μέσα στην μεγάλη περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ.  Στο 70΄μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Φάουλ του Πλατέλλα, κεφαλιά του Μπαργκάν, η μπάλα ελάχιστα άουτ! Στο 74΄τεράστια ευκαιρία με το Σόουζα, να μην μπορεί να νικήσει τον Μέλκα, αμαρκάριστος, με σουτ στην κίνηση! Η πίεση από πλευράς Άρη αυξήθηκε ακόμα πιο πολύ, έκλεισε στα καρέ του τον Καραϊσκάκη. Στο 87΄απευθείας χτύπημα φάουλ του Μπαργκάν στο τοίχος, στη συνέχεια σουτ του Πλατέλλα, η μπάλα άουτ! Οι “κιτρινόμαυροι” προσπάθησαν στη συνέχεια, όμως στην τελική προσπάθεια δεν είχαν το καθαρό μυαλό για να πετύχουν το γκολ της νίκης, με αποτέλεσμα να πετάξουν δύο βαθμούς και να δίνουν την ευκαιρία στους διώκτες τους να μειώσουν την διαφορά. Στο 94΄, ο Βαλεριάνος έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει τη νίκη, καθώς το δυνατό του σουτ, αποκρούστηκε από τον Μέλκα που κράτησε ο 0-0!

Άρης (Δ. Σπανός): Καντιμοίρης, Μπούρμπος, Βαλεριάνος, Σόουζα, Δεληζήσης, Ιντζόγλου, Ντούνης (67΄Μπαργκάν), Παυλίδης (63΄Μιλούνοβιτς), Διαμαντόπουλος, Λώττας (56΄Μουμίν), Πλατέλλας

Καραϊσκάκης (Σ. Παπαβασιλείου): Μέλκας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Θεολόγου, Καραγιαννίδης, Μακρής, Χούσος (71΄Ψιάνος), Κόλινς, Λουκίνας, Δημητριάδης (83΄Νικολόπουλος), Μακρίδης (76΄Κυριάκης)

Διαιτητής: Κουναλάκης (Ηρακλείου)

Βοηθοί: Βρούζος (Πιερίας) – Μανάσης (Τρικάλων)