Πέταξε δυο βαθμούς στα “σκουπίδια” ο Άρης στο Κλεάνθης Βικελίδης κόντρα στα Τρίκαλα (0-0)!

Ένας μέτριος έως και κακός Άρης, πέταξε για τέταρτη φορά φέτος βαθμούς και τρίτη στο “σπίτι” του, έχοντας όμως δικαιολογημένα παράπονα, για πέναλτι που δεν του δόθηκε στο δεύτερο ημίχρονο! Στο 0-0 κόντρα στα Τρίκαλα έμεινε ο Άρης για την 19η αγωνιστική της Football League! Μεγάλη η παρουσία του κόσμου στο «Κλ. Βικελίδης», με τους φιλάθλους των γηπεδούχων να ανταποκρίνονται στο κάλεσμα του επίσημου Άρη. Stoiximan.gr: Θα επιστρέψει ως πρώτος ο Άρης στη Superleague;

Οι “κιτρινόμαυροι” μπορεί να είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά, ωστόσο, δυσκολεύτηκαν σημαντικά να βρουν τον δρόμο προς την αντίπαλη εστία, απέναντι στην πολύ καλά οργανωμένη άμυνα των Τρικάλων.

Λιγοστές οι καλές προσπάθειες των παικτών του Δημήτρη Σπανού, δεν δημιούργησαν την κλασική ευκαιρία. Οι φιλοξενούμενοι πέρα από κάποια μακρινά σουτ, είχαν περισσότερο το μυαλό τους στην άμυνα, όπου και κατάφεραν να κρατήσουν τον Άρη, μακριά από το γκολ στα πρώτα 45 λεπτά.

Επί της ουσίας ο Άρης θα μπορούσε να φτάσει κοντά στο γκολ, αν το σουτ του Τζανακάκη στο 10΄με το αριστερό έβρισκε εστία, όπως και η σέντρα του Παυλίδη στο δεύτερο δοκάρι στο 37΄με τους Δεληζήση και Διαμαντόπουλο να μην την βρίσκουν, ώστε να την σπρώξουν στα αντίπαλα δίχτυα.

Πέρα από ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο, στην αρχή του ματς, οι “κιτρινόμαυροι” δεν μπόρεσαν σε μία κακή τους μέρας να φτασουν στο πολυπόθητο γκολ. Kεφαλιά του Κάσσου στο 51΄, ο Αποστολίδης είπε “όχι”, ενώ στο 55΄ο Τάσης από την Ήπειρο, κλείνει τα μάτια σε πεντακάθαρο πέναλτι υπέρ του Άρη, σε χέρι του Πάνου.

Στο 58΄ο Μιλοσάβλιεφ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-1 κόντρα στη ροή του αγώνα, ενώ το σουτ του Παυλίδη στο 64΄πέρασε ελάχιστα άουτ. Το σουτ του Πλατέλλα στο 68΄δεν απείλησε τους Τρικαλινού, που κράτησαν το 0-0 μέχρι το τέλος, με τον Άρη να “πετάει” για τρίτη φορά στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, βαθμούς.

Τραγική (επικεικώς) η διαιτησία του Τάση… Έβαλε το χεράκι για να ολοκληρωθεί η “αυτοκτονία” του Άρη!

Οι συνθέσεις:

Αρης (Δ. Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Τζανακάκης, Σόουζα, Δεληζήσης, Βαλεριάνος, Μουμίν, Ιντζόγλου, Πλατέλλας, Κάσσος, Παυλίδης, Διαμαντόπουλος

Τρίκαλα (Θ. Γράφας): Αποστολίδης, Πάνος, Βέρτζος, Λεάντρο, Κοτσώνης, Τσιάρας, Γροντής, Μάκος, Μιλοσάβλιεβ, Ζγκούρι, Γιαννιτσάνης

Διαιτητής: Τάσης Γ. (Ηπείρου)

Bοηθοί: Κόλλιας (Ηπείρου) – Ζιγκερίδης (Κιλκίς)