Πάτησε “γκάζι” στο δεύτερο και αποκατέστησε την… τάξη (3-0)

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης, έφτασε εύκολα στην 16η φετινή του νίκη, καθώς επικράτησε του Εργοτέλη με 3-0. Οι “κιτρινόμαυροι” αποκατέστησαν την… τάξη και επέστρεψαν στην κορυφή της βαθμολογίας στο +2 από την δεύτερη θέση. Πλατέλλας, Κάσσος και Χαντί τα τέρματα της ομάδας του Δημήτρη Σπανού. Stoiximan.gr: Θα επιστρέψει ως πρώτος ο Άρης στη Superleague;

Με διάθεση να πιέσει από τα πρώτα λεπτά ώστε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ ξεκίνησε ο Άρης, όμως και πάλι… παγιδεύτηκε με αποτέλεσμα να “πετάξει” ένα ολόκληρο πρώτο ημίχρονο.

Πρώτη καλή στιγμή για τον Άρη στο 4΄. Ο Διαμαντόπουλος προσπάθησε να γυρίσει το σώμα και να κάνει το σουτ, δεν ήταν όμως καλό και πέρασε παράλληλα με την εστία. Κεφαλιά του Κάσσου στο 9΄άουτ, όπως επίσης και σουτ του Παυλίδη στο 20΄. Στο 31΄ο Εργοτέλης απείλησε με τον Μπουτσάκη να σουτάρει και τον Αναγνωστόπουλο να αποκρούει εξαιρετικά σε κόρνερ. Οι “κιτρινόμαυροι” δεν μπόρεσαν στη συνέχεια να δημιουργήσουν κάποια καλή ευκαιρία, καθώς στην τελική προσπάθεια δεν υπήρχε καθαρό μυαλό με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί χωρίς σκορ.

Ότι έλειψε από τον Άρη στο πρώτο ημίχρονο, το πέτυχε στο δεύτερο, καθώς οι “κιτρινόμαυροι” έδειξαν το καλύτερο δυνατό πρόσωπο, πιέζοντας ασφυκτικά τον αντίπαλο, έχοντας ευκαιρίες, δοκάρι αλλά και τρία γκολ!

Μετά από ένα πεντάλεπτο ασφυκτικής πίεσης (τεράστια ευκαιρία για τον Πλατέλλα στο 48!

Τετ α τετ με τον πορτιέρο του Εργοτέλη, αυτός πέταξε την μπάλα κόρνερ!), ο νεοεισελθόντας Ντούνης έδωσε στον Κάσσο στο 53΄που ανατράπηκε και κέρδισε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Πλατέλλας, για το 1-0.  Νέα τεράστια διπλή ευκαιρία για τον Άρη στο 72΄! Κόρνερ του Πλατέλλα, κεφαλιά του Δεληζήση, η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι και στην επαναφορά, ο Κάσος ανενόχλητος με φάτσα την εστία, πιάνει σουτ, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Στο 76΄ο Νίκιτς έδωσε ωραία με το κεφάλι στον Κάσσο, που με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το 2-0, για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα, ο Άγγελος Χαντί με εξαιρετικό χτύπημα φάουλ στο 90+4΄ (3-0). Οι “κιτρινόμαυροι” έφτασαν στην 16η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα και επέστρεψαν στην κορυφή της βαθμολογίας με 53 βαθμούς, έναντι 51 του ΟΦΗ και 43 της Παναχαϊκής, η οποία έχει ένα αγώνα λιγότερο (παίζει αύριο με τον Κισσαμικό), ενώ υποδέχεται στην ερχόμενη αγωνιστική τους κιτρινόμαυρους.

Άρης (Δ. Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Τζανακάκης, Σόουζα, Δεληζήσης, Κανακούδης, Μουμίν, Νίκιτς, Κάσσος, Πλατέλλας (88′ Χαντί), Παυλίδης (52′ Ντούνης), Διαμαντόπουλος (77′ Μιλούνοβιτς).

Εργοτέλης (Τ. Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Σταματάκος (80′ Μανουσάκης), Τσέλιος, Νικολακάκης, Μπάτζιος, Μπουτσάκης (75′ Βογιατζής), Σταμόπουλος, Ροβίθης (42′ Μπουρσέλης), Κάϊπερς, Έφορντ, Πάτας

Διαιτητής: Ρούσης (Θεσσαλίας)

Βοηθοί: Νίκζας (Λάρισας) – Στεφανής (Καρδίτσας)