“Διπλό” (0-1) με Τάτο για τον Άρη στο Αιγίνιο…

Με τον Ανδρέα Τάτο να πετυχαίνει γκολ, μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Άρης έφυγε νικητής από το Αιγίνιο, με 0-1, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής, διατηρώντας την διαφορά από τις δύο θέσεις ανόδου, στους 8 πόντους, καθώς τόσο ο Απόλλων, όσο και η Λαμία συνέχισαν με νίκες..

‘Οπως και στο προηγούμενο ματς με την Αναγέννηση Καρδίτσας, έτσι και σήμερα, ο Άρης ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη του κιόλας επίσκεψη στην αντίπαλη εστία. Στο 3΄με ωραίο σουτ του αρχηγού του, Ανδρέα Τάτου, οι “κιτρινόμαυροι” άνοιξαν το σκορ (0-1). Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν στη συνέχεια να απειλήσουν την εστία του Σωκράτη Διούδη, που όποτε χρειάστηκε φώναξε παρών. Σε ένα πρώτο ημίχρονο με λιγοστές φάσεις, ο Άρης είχε την μεγάλη ευκαιρία να πετύχει το γκολ στη συνέχεια, με τον Μιλούνοβιτς να αστοχεί από πλεονεκτική θέση, σχεδόν από το ύψος του πέναλτι, καθώς με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Τόλιου.

Με… φόρα και στο δεύτερο ημίχρονο οι “κιτρινόμαυροι”, καθώς ο Ίλιτς έχασε σπουδαία ευκαιρία να πετύχει το 0-2, μόλις στο πρώτο λεπτό, με τη μπάλα από το πλασέ που δοκίμασε να περνάειελάχιστα αουτ. Μεγάλες φάσεις δεν υπήρξαν στη συνέχεια, παιχνίδι κέντρου, με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη αλλά και αρκετά φάουλ. Στο 85΄ οι “κιτρινόμαυροι” έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα, τη στιγμή που η πρώτη ήταν λάθος.

Αγινιακός (Γ. Βλάχος): Τόλιος, Τσολακίδης (56΄Γκατσολάρι), Παπουτσογιαννόπουλος, Λιόλιος, Γιαζιτζόγλου, Μήλιος, Πατράλης, Αντωνιάδης (46΄Τοπαλίδης), Μπουρντουγιαν, Ζούρκος , Σκραγιάρας

Άρης (Ν. Κωστένογλου): Διούδης, Τζανακάκης, Καράμπελας, Ταυλαρίδης (λ.τρ. Χαριτωνίδης), Ρόβας (63΄Παυλίδης), Μπαργκάν, Γκαρσία, Τάτος(77΄Καπνίδης), Μιλούνοβιτς, Σόουζα, Ίλιτς