Μαχητής στο ΣΕΦ με κόντρα διαιτησία, ήττα του Άρη στο τέλος από τον Ολυμπιακό (85-77)

Ο Άρης του Καστρίτη με ελάχιστες βολές και τρομερή εμφάνιση κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό, αλλά δεν άντεξε και έχασε με 85-77!

Η διαιτησία φρόντισε να δώσει … άπειρες βολές στον Ολυμπιακό, πάλεψε ως το τέλος, αλλά ηττήθηκε μαχόμενος στο τέλος!

Μπλούμπεργκς και Τολιόπουλος οι κορυφαίοι για τον Άρη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ο Άλεκ Πίτερς ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 27 πόντους, ενώ από πλευράς Άρη ο Βασίλης Τολιόπουλος είχε 16 πόντους και 5 ασίστ.

Εκτός του Πίτερς, την πλάστιγγα προς το μέρος του Ολυμπιακού έγειρε και ο Τόμας Ουόκαπ με κρίσιμα καλάθια, αλλά και το γεγονός ότι οι διαιτητές έδωσαν το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να εκτελέσει 39 βολές ενώ ο Άρης είχε μόλις 9.

Ο Άρης προηγήθηκε με 2-4 στο 2ο λεπτό, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με 9-4. Ο Άρης όμως αντέδρασε και με 2 τρίποντα προηγήθηκε με 9-10 στο 7ο λεπτό. Με ένα σερί 0-7 ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 15-19 και ήταν πολύ καλός στο πρώτο δεκάλεπτο!

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 19-19 στο 12ο, καλύπτοντας τη διαφορά. Με πόντους του Περσίδη και του Σταρκ ο Άρης προηγήθηκε με 23-27 στο 15ο λεπτό. O σύλλογος της Θεσσαλονίκης κρατούσε και πήγε στο 28-35 λίγο πριν το ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός φυσικά αντέδρασε και οι δυο ομάδες πήγαν με σκορ 39-38 στα αποδυτήρια. Η ομάδα του Καστρίτη πάντως είχε πολύ καλή παρουσία.

Ο Ολυμπιακός στο 22ο λεπτό ξέφυγε με 43-38. Ο Άρης απάντησε με 43-44 και το ματς ήταν ντέρμπι. Ο Ολυμπιακός με τη διαιτησία να παίζει ξεκάθαρα έδρα και να φορτώνει με φάουλ τον Άρη προηγήθηκε με 50-47 στο 25ο λεπτό. Ο Άρης πάλευε και καλάθι του Χάρελ το σκορ έγινε 57-56 στο 28ο λεπτό. Αυτό ήταν και το σκορ δεκαλέπτου.

Με τρίποντο του Κατσίβελη ο Άρης έκανε το 57-60 στην αρχή του 4ου. Ο Ολυμπιακός απάντησε και προηγήθηκε με 61-60 στο 32ο λεπτό. Στο 35ο λεπτό ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 71-64, αλλά ο Άρης πάλευε με όλες του τις δυνάμεις. Ο Άρης μείωσε σε 73-69 με τον Μπλούμπεργκς, αλλά ο Ολυμπιακός είχε λύσεις και ξέφυγε με 76-69.  Στο τέλος οι κίτρινοι δεν άντεξαν και η ήττα ήρθε με τις δυνάμεις να τελειώνουν και ο Άρης να κερδίζει το χειροκρότημα…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Μαρινάκης, Σκανδαλάκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 39-38, 57-56, 85-77
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κάναν 3 (1), Φαλ 3 , Πίτερς 28 (7/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΚίσικ 5, Γουίλιαμς-Γκος 9 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ράιτ 9 (10 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 7 (1/4 τρίποντα, 3 λάθη), Μήτρου-Λονγκ 10 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)
ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 16 (1/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη) , Μπλούμπεργκς 14 (4/6 τρίποντα) , Μποχωρίδης 2 , Ντε Σόουζα (3 ριμπάουντ), Ριντ 8 (1), Σλαφτσάκης 2, Σταρκ 4 (1/2 τρίποντα, 6 ασίστ), Κατσίβελης 5 (1), Περσίδης 7 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάρελ 13 (4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπάνκστον 4