Μεγάλη νίκη 64-52, μεγάλη επιτυχία! Στον τελικό του Κυπέλλου γυναικών οι Νεάνιδες του Άρη!

Οι Νεάνιδες του Αρη πέτυχαν σπουδαία νίκη εντός έδρας απέναντι στις γυναίκες του Ναύαρχου Βότση Καλαμαριάς με 64-52 και έτσι προκρίθηκαν στον τελικό του Κυπέλλου Γυναικών Θεσσαλονίκης,της ΕΚΑΣΘ!

Όπως αναφέρει η επίσημη ενημέρωση των κιτρινόμαυρων:

“Τα κορίτσια του ΑΡΗ προηγήθηκαν από την αρχή στο σκορ με 15-6,για να λήξει στο πρώτο δεκάλεπτο με 16-10 υπέρ τους.

Στην συνέχεια του αγώνα οι κίτρινες αύξησαν και άλλο την υπέρ τους διαφορά πόντων με ένα 13-0 σερί που έκαναν και έτσι προηγήθηκαν στο σκορ με 37-24,όπου ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι κίτρινες έλεγξαν την υπέρ τους διαφορά και προηγήθηκαν μέχρι και με 25 πόντους και η μικρότερη διαφορά σε αυτό το σημείο υπέρ του ΑΡΗ ήταν οι 11 πόντοι.

Έτσι, οι κίτρινες άντεξαν το σκληρό και αντιαθλητικό σε πολλά σημεία παιχνίδι του Ναύαρχου Βότση Καλαμαριάς και νίκησαν εύκολα με 64-52.

Έτσι,οι Νεάνιδες του ΑΡΗ προκρίθηκαν στον τελικό του Κυπέλλου Γυναικών Θεσσαλονίκης,της ΕΚΑΣΘ,2016-2017!

Πρώτη σκόρερ του ΑΡΗ ήταν η Έλενα Τσινέκε με 20 πόντους και με 3 τρίποντα.

Επίσης, διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν από τον ΑΡΗ η Κατερίνα Τσινέκε με 13 πόντους και με 1 τρίποντο,η Σοφία Γκρίτζαλη με 12 πόντους και η Ρωξάνη Μπουντούκα με 11 πόντους!

Επόμενος αγώνας για τις Νεάνιδες του ΑΡΗ είναι στις 26/5/2017 στις 21:00 στο ΔΑΚ Καλαμαριάς εναντίον της γυναικείας ομάδας της ΜΕΝΤ,για τον τελικό του Κυπέλλου Γυναικών Θεσσαλονίκης,της ΕΚΑΣΘ,2016-2017!

Ο νικητής αυτού του αγώνα αναδεικνύεται Κυπελλούχος Γυναικών Θεσσαλονίκης,της ΕΚΑΣΘ,2016-2017!

Δεκάλεπτα: 16-10, 37-24, 52-38, 64-52

Διαιτητές: Τσαλκιτζής Αρ.-Παπαδοπούλου Κ.

ΑΡΗΣ Νεάνιδες(Κουλακιώτης-Μακρής): Τσινέκε Έλενα 20(3), Τσινέκε Κατερίνα13(1), Γκρίτζαλη 12,Μπουντούκα 11, Γιαννουσίου 6, Βαντσιούρη 2, Θωμόγλου, Νιγδέλη,Ουζούνη Μάγδα, Μπερμπέρη, Αβρονιδάκη, Κωφοκώτσιου.

Ναύαρχος Βότσης Καλαμαριάς(Μαυρίδης): Καζαντζή Στέλλα 18, Αραμπατζή, Κωνσταντινίδου 7(1), Κιζιρίδου 18(4), Πασχάλη 2, Νασουφίδου 5, Κισκιπελή, Ζούνη 2, Δέλλιου”.