Μεγάλο «διπλό» της Αρμίνια του Βασιλειάδη στη Λειψία

Μεγάλο «διπλό» στη Λειψία η Μπίλεφελντ του Βασιλειάδη. Εντός έδρας ήττα για την Μπόχουμ του Σταφυλίδη από την Ουνιόν.

Με τον Ζεμπάστιαν Βασιλειάδη στη βασική ενδεκάδα για 58 λεπτά, η Μπίλεφελντ πέτυχε σπουδαίο «διπλό» στη Λειψία επί της Ρεντ Μπουλ και πήρε βαθιά ανάσα στη μάχη της παραμονής. Η Αρμίνια προηγήθηκε στο 57′ με τον Σέρα και το 70′ έμεινε με 10 παίκτες κατόπιν αποβολής του Κλος μέσω VAR. Δεν τα έχασε… Γλίτωσε στο 72′ το 1-1 για να έρθει στο 75′ ο Οκουγκάβα να γράψει το 2-0.

Όσο για την Μπόχουμ με τον Σταφυλίδη στη βασική ενδεκάδα για 60 λεπτά και τον Λαμπρόπουλο στον πάγκο ηττήθηκε εντός με 1-0 από την Ουνιόν που πλησίασε στην τετράδα. Το γκολ που έγειρε την πλάστιγγα προς την πλευρά των Βερολινέζων πέτυχε στο 16′ ο Κρούζε. Ταυτόχρονα, συνεχίζει την αναρρίχηση της η Άιντραχτ. Η ομάδα της Φρανκφούρτης επικράτησε εντός με 1-0 της Μάιντς με γκολ του Λίντστρομ στο 34′. Έτσι με πέντε νίκες στα έξι τελευταία ματς είναι σε απόσταση βολής και αυτή από την τετράδα. Τέλος, φινάλε θρίλερ υπήρξε στο Χόφενχαϊμ – Γκλάντμπαχ με τον Ακπογκούμα να αποδεικνύεται «χρυσή αλλαγή». Μπήκε στο 87′ αντί του Καντέραμπεκ και στο 90+1′ πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης για τους γηπεδούχους που έχαναν από το 35′ με γκολ του Εμπολό.