Με άμυνα-γρανίτη έκανε ποδαρικό με το «δεξί», ο Άρης υπέταξε τον Απόλλωνα Πάτρας (76-63)

Με τον κόσμο να γεμίζει το Παλέ και δυνατή άμυνα ο Άρης υπέταξε τον Απόλλωνα Πάτρας.

Κορυφαίοι Γκάλινατ, Τολιόπουλος και Μπλούμπεργκς με τον Καστρίτη να δίνει χρόνο σε όλους. Το τελικό 76-63 ήρθε εύκολα με ένα καλό 2ο ημίχρονο.

Στο 7-6 ανέβηκαν οι κιτρινόμαυροι (4-3 εντός και 3-3 εκτός έδρας), με τους Βασίλη Τολιόπουλο, Ρόμπερτ Μπλούμπεργκς, Ρομπέρτο Γκάλινατ να κάνουν τη δουλειά στο σκοράρισμα για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη που δεν ενθουσίασε, αλλά έκανε τη δουλειά πριν από το ταξίδι στη Ρουμανία για τον αγώνα του EuroCup με την Κλουζ (10/1 στις 19:00).

Δυνατά σε άμυνα και επίθεση ξεκίνησε ο Άρης και 2ο λεπτό το σκορ ήταν 9-3. Ο Απόλλωνας Πάτρας προηγήθηκε με 11-2 με ένα σερί 0-9 στο 6ο λεπτό. Ο Άρης κόλλησε επιθετικά και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τις 2 ομάδες να είναι κοντά με 17-14.

Η 2η περίοδος ξεκίνησε με τον Άρη να έχει μικρό προβάδισμα με 19-14.  Οι Πατρινοί μείωσαν σε 19-18 και ο Άρης με τον Γκάλινατ και τον Σανόγκο ξέφυγε με 27-18 στο 15ο λεπτό. Ο Απόλλωνας Πάτρας δεν άφηνε τον Άρη να ξεφύγει και μείωσε σε 29-26. Μάλιστα, ισοφάρισε και σε 29-29, βάζοντας σε μπελάδες τον Καστρίτη. Με μπάζερ μπίτεερ του Σταρκ ο Άρης προηγήθηκε με 35-31! Ο Γκάλινατ με 13 πόντους και ο Βον με 11 αντίστοιχα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και στο 22ο λεπτό ο Άρης προηγήθηκε με 38-33. Ο Άρης δυνάμωσε την άμυνά του και ξέφυγε με 42-33 στο 25ο λεπτό. Ο Τολιόπουλος έδωσε για πρώτη φορά … αέρα 12 πόντων και με 45-33. Ο Άρης πήρε μια σημαντική διαφορά για την οικονομία του αγώνα με με τη λήξη της 3ης και έβαλε βάσεις νίκης. Το 56-41 μιλούσε από μόνο του.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης ξέφυγε με 61-43 στο 32ο λεπτό και ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις για την πρώτη νίκης της χρονιάς με πολυφωνία στην επίθεση και την άμυνα να «τσακίζει κόκαλα» στο δεύτερο ημίχρονο. Το 76-63 ήρθε πολύ εύκολα για την 7η νίκη στο Πρωτάθλημα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Μαγκλογιάννης, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 35-31, 56-41, 76-63

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 17 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/7 βολές), Μπλούμπεργκς 13 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χάρελ 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπάνκστον 2, Γκάλινατ 15 (3/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης 4, Σταρκ 6 (1), Σανόγκο 9 (1), Μποχωρίδης 5 (1), Καζαμίας, Περσίδης

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Μπιμπς 9 (0/6 τρίποντα), Γκιουζέλης (0/6 σουτ), Βον 16 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές), Σαλούστρος 2, Μπράουν 20 (9/10 δίποντα, 2/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπλέιλοκ 2 (1/5 σουτ), Βησσαρίου, Όσμπορν 10 (1/4 δίποντα, 8/10 βολές, 8 ριμπάουντ), Καφέζας, Πέρκινς 4 (2/10 σουτ)