Με άμυνα, ψυχή και Χάρελ ο Άρης υπέταξε την Λιετκαμπέλις (69-60)

Μπροστά σε 4.000 φιλάθλους ο Άρης έδινε τον πιο σημαντικό ευρωπαϊκό αγώνα ως τώρα κόντρα στην Λιετκαμπέλις. Τολιόπουλος, Γκάλινατ και κυρίως Χάρελ ήταν οι κορυφαίοι για τον Καστρίτη με τον Άρη που είχε πάλι κακή διαιτησία να κερδίζει την Λιετκαμπέλις με 69-60.

Ο Τζόναθαν Σταρκ ήταν στη δωδεκάδα. Αντίθετα, ο Δημήτρης Κατσίβελης λόγω προβλήματος στους κοιλιακούς προσαγωγούς.

Δυνατά ξεκίνησε ο Άρης την αναμέτρηση με την  Λιετκαμπέλις και προηγήθηκε με 5-2 στο 2ο λεπτό. Οι αντίπαλοι αντέδρασαν και οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι να προηγηθεί ο Άρης με 18-14 στο 8ο λεπτό. Τελικά, το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 18-16.

Ο Άρης με καυτό Γκάλινατ ξέφυγε με 8 στο 12ο λεπτό και με 24-16! Η Λιετκαμπέλις μείωσε σε 24-20 στο 14ο λεπτό, αλλά ο Άρης απάντησε με τον Χάρελ και 27-20. Με πολλά κλεψίματα και σκληρή άμυνα ο Άρης ξέφυγε με 30-20 στο 17ο λεπτό. Ο Άρης ξέφυγε με 35-23 και βάζει βάσεις νίκης. Το ημίχρονο έληξε με 35-24 και ο Άρης έχασε το δικαίωμα να πάρει ακόμα μεγαλύτερη διαφορά.

Ο Άρης ήθελε νίκη με δέκα πόντους και πάνω για να είναι πάνω από την Λιετκαμπέλις σε περίπτωση ισοβαθμίας. Ο Άρης έκανε πολλά και γρήγορα φάουλ και η Λιετκαμπέλις μείωσε σε 37-29 στο 22ο λεπτό. Η διαφορά έπεσε και στους 3 στο 24ο λεπτό. Με τον Χάρελ να παίρνει την ομάδα πάνω της το σκορ έγινε 41-34 στο 26ο λεπτό και ο Άρης ανάσανε. Η Λιτεκαμπέλις είχε συμμάχους και τους διαιτητές και μείωσε σε 41-40. Μ3 4 πόντους του Σόουζα η διαφορά στους 5. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 47-44 με τον Άρη να χάνει σπουδαίες ευκαιρίες να ξεφύγει και η διαιτησία πάλι έκανε τα θαύματά της.

Με τον Σόουζα να δίνει λύσεις ο Άρης  προηγήθηκε με 51-44 στο 32ο λεπτό. Mε δυο «σκοτωμένα» τρίποντα η Λιετκαμπέλις μείωσε σε 51-50. Η Λιετκαμπέλις προηγήθηκε με 53-54, 56-54 με Τολιόπουλο σε ένα ματς ντέρμπι. Με τον Χάρελ να κάνει το κρίσιμο σουτ το σκορ έγινε 62-57. Ο Τολιόπουλος με 2 βολές έκανε το 64-59 στο 39ο λεπτό. Η διαφορά αυτή χάρισε στον Άρη μια σπουδαία νίκη χωρίς να καλυφτεί η ήττα του πρώτου γύρου για έναν πόντο…

Οι κιτρινόμαυροι (2-3 εντός και 2-4 εκτός έδρας) δεν κάλυψαν τη διαφορά των 10 πόντων με την οποία είχαν ηττηθεί (84-74) στη Λιθουανία, ωστόσο παραμένουν στο κόλπο της πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης χάρη στη μαχητικότητά τους.

Στο 4-7 έπεσαν οι Λιθουανοί (3-2 εντός και 1-5 εκτός έδρας), που έκλεισαν το ματς με πολύ άσχημο ποσοστό στο δίποντο, είχαν 12 ασίστ για 23 λάθη και ελάχιστους παίκτες σε καλή κατάσταση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αλιάγκα, Ουντιάνσκι, Μάικιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 35-24, 47-44, 69-60

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης, Τολιόπουλος 16 (2/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Καρ 3 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπλούμπεργκς 5 (1), Φίλλιος, Μποχωρίδης 2 (1/6 σουτ), Περσίδης, Ντε Σόουζα 8 (4/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάρελ 18 (3/5 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Μπάνκστον 4 (2 μπλοκ), Γκάλινατ 13 (3)

ΛΙΕΤΚΑΜΠΕΛΙΣ (Τσάνακ): Λελεβίτσιους 2, Στούκνις 2, Σλαβίνσκας (6 ριμπάουντ), Μαλντούνας 1, Βάρνας 12 (3/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μπίρτσεβιτς 8 (2), Όρελικ 9 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Πόποβιτς 10 (5/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Σιρβίντις 16 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη)