Με ηγέτες Σταρκ και Τολιόπουλο, ο Άρης πέρασε από την Τουρκ Τέλεκομ (85-95)

Με κορυφαίους τους Τολιόπουλο και Σταρκ ο Άρης πήρε σπουδαία νίκη μέσα στην Τουρκία και βλέπει την εξάδα μπροστά του.

Το τελικό 85-95 έδωσε σπουδαίο προβάδισμα πρόκρισης στον Άρη.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος έκανε εξαιρετικό παιχνίδι, κυρίως όμως η ελληνική ομάδα είχε τρομερή λειτουργία στην επίθεση φτάνοντας μάλιστα να προηγηθεί έως και με διαφορά 18 πόντων. Σπουδαία δουλειά έκανε και ο Τζόναθαν Σταρκ στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Άρη. Χαρακτηριστικό στοιχείο της κυριαρχίας της ελληνικής ομάδας ήταν το γεγονός ότι μόνο μία φορά βρέθηκε πίσω στο σκορ (στο πρώτο ημίχρονο) κι εκεί μάλιστα… απορρόφησε γρήγορα την αντίδραση της τουρκικής ομάδας.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε ο Άρης και προηγήθηκε με 3-7 και 6-13 χάρη σε Τολιόπουλο και Μπλούμεργκς. Ο Άρης δεν έδωσε δικαίωμα στους Τούρκους και προηγήθηκε και με 10-17 στο 6ο λεπτό.  Ο Άρης υπέπεσε σε λάθη και η Τουρκ μείωσε σε 18-22 στο 9ο λεπτό.  Το δεκάλεπτο έληξε με 21-24 και τον Άρη να χάνει μια σημαντική διαφορά.

Η Τέλεκομ ισοφάρισε στο 12ο λεπτό με 26-26.  Ο Άρης απάντησε με 5 πόντους του Γκάλινατ και 26-31 στο 13ο λεπτό, αλλά τα λάθη στην άμυνα είναι πολλά. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με 35-37 στο 16ο λεπτό. Το ημίχρονο έληξε με 41-46 και ελαφρύ προβάδισμα στον Άρη!

Οι κίτρινοι μπήκαν δυνατά στην 3η περίοδο και προηγήθηκαν με 43-51 στο 23ο λεπτό. Οι Τούρκοι αντέδρασαν και δεν άφησαν στον Άρη να ξεφύγει. Η 3η περίοδος έληξε με τον Άρη να έχει ένα μικρό προβάδισμα. Ο Σταρκ με τρομερή εμφάνιση κάνει το 59-66 και πήρε σπουδαία διαφορά για το χρονικό σημείο του αγώνα.

Ο Άρης προηγήθηκε με 59-69 και πήρε μια σημαντική διαφορά στο πιο σημαντικό σημείο. Με υπομονή, άμυνα και σωστές επιθέσεις ο Άρης ξέφυγε με 62-80 στο τελευταίο πεντάλεπτο και φυσικά κλείδωσε μια σπουδαία νίκη για την παρουσία στην εξάδα. Ο Άρης έκανε διαχείριση και έφτασε σε σπουδαία νίκη με 85-95!

Στο 5-7 ανέβηκαν οι κιτρινόμαυροι, που έκαναν τεράστιο βήμα πρόκρισης καθώς έχουν πλέον δύο νίκες σε ισάριθμα ματς απέναντι στην τουρκική ομάδα που με τη σειρά της έπεσε στο 3-9. Επόμενος αντίπαλος η ουραγός Σλασκ, στο Αλεξάνδρειο, αγώνα που ο Άρης πρέπει να πάρει για να βρεθεί ακόμη πιο κοντά στη φάση των 12 του EuroCup.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Ραντόικοβιτς, Χάλικο

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-24, 41-46, 59-66, 85-94

ΤΟΥΡΚ ΤΕΛΕΚΟΜ (Ερνάκ): Γκιουλέρ 3 (1), Σαϊμπίρ 6 (4 ριμπάουντ), Γιαγκμούρ, Πάλμερ 10 (2/5 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 6/12 βολές), Γουάλας 30 (6/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Ακιέλ 2, Ουλουμπάι 15 (3/4 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 3/3 βολές), Σαβ, Ίνοκ 12 (5/7 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Ουλουσόι 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπιτσέρ

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης, Σταρκ 19 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Τολιόπουλος 20 (3/5 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπλούμπεργκς 12 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φίλλιος, Μποχωρίδης 8, Περσίδης 3 (1), Ντε Σόουζα 4, Χάρελ 10 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μπάνκστον 7, Γκάλινατ 12 (3/8 τρίποντα)