Με ηγέτες Τολιόπουλο και Μπλούμπερκς ο Άρης υπέταξε το Λαύριο (84-60)

Σε ένα άδειο γήπεδο και με τα 110 χρόνια συλλόγου ενόψει ο Άρης επέστρεψε στις νίκες κόντρα στο Λαύριο.

Τολιόπουλος, Μπλούμπεργκς και Χάρελ ήταν κορυφαίοι στο 84-60.

Ο Άρης πανηγύρισε την 12η νίκη του στη σεζόν και έκλεισε με θετικό τρόπο την κανονική περίοδο της Stoiximan Basket League, επικρατώντας με 84-60 του Λαυρίου.

Ο Άρης έκλεισε την regular season του πρωταθλήματος στην 5η θέση με 12 νίκες και 10 ήττες, ενώ το Λαύριο κατέγραψε ρεκόρ 8-14, μετά από την ολοκλήρωση και της 22ης αγωνιστικής.

Καλά ξεκίνησε το ματς ο Άρης και προηγήθηκε με 8-3 στο 3ο λεπτό. Το Λαύριο όμως με ένα σερί 0-7 έκανε το 8-10. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλο το υπόλοιπο δεκάλεπτο και με τον Σταρκ παρών η πρώτη περίοδο έληξε με 20-21. Η πρώτη περίοδος σε ένα ισορροπημένο δεκάλεπτο με πρώτους σκόρερ τους Καστανέδα (8 πόντοι) και Τολιόπουλο (7 πόντοι).

Ο Άρης αντέδρασε και με 24-21 πήρε μικρό προβάδισμα στο 12ο λεπτό. Το Λαύριο δεν άφηνε τον Άρη να ξεφύγει και το σκορ ήταν 29-29 στο 14ο λεπτό. Ο Άρης δεν μπορούσε να ξεφύγει ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο και το ημίχρονο έκλεισε με 38-38. Οι γηπεδούχοι καταγράφουν 3/13 από τα 6.75 μέτρα, ωστόσο έχουν την κυριαρχία στα ριμπάουντ (17-13). Πρώτος σκόρερ του ματς ο Καστανέδα με 13 πόντους (2/2 τρίποντα).

Ο Άρης μπήκε αποφασισμένος στο 3ο και προηγήθηκε με 52-42 στο 25ο λεπτό. Στο 29ο λεπτό η διαφορά πήγε στους 14 πόντους και οι Μπόνι και Σερφ έφεραν ενέργεια για νίκη. Πολύ καλός ο Άρης πήρε προβάδισμα νίκης στο τέλος του δεκαλέπτου. Με 62-47 δύσκολα θα γυρνούσε το ματς.

Το 64-48 στο 32ο λεπτό επέτρεψε στον Άρη να έχει ένα προβάδισμα ασφαλείας. Το Λαύριο μείωσε προσωρινά σε 64-53, αλλά με δυο τρίποντα το σκορ πήγε στο 70-53 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα… Η διαφορά ξέφυγε και ο Άρης πήρε μια εύκολη νίκη!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Μαγκλογιάννης, Κωνσταντινίδου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 38-38, 62-37, 84-60.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 16 (3/9 τρίποντα, 2 ασίστ, 4 ριμπάουντ), Μπλούμπεργκς 18 (4/7 τρίποντα), Μποχωρίδης 8 (2/4 τρίποντα), Χάρελ 14 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλαφτσάκης 4 (7 ριμπάουντ), Σανόγκο 9 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κατσίβελης 4, Περσίδης 2, Καλόγηρος, Μπάνκστον 8 (7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ριντ, Σταρκ 1 (4 λάθη).

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 5, Μουράτος 5 (4/7 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γκρόμοβς 6 (5 ριμπάουντ), Θόρντον 14 (2/5 τρίποντα), Καστανέδα 17 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Ζάρας 5, Χόρχλερ 3 (6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Βαζούκης, Δεϊμέζης, Τζάκσον 4 (1), Μουρ 5 (4 ριμπάουντ).