Με καλάθι του Κάουαν ο Προμηθέας πέρασε από την Πολωνία

Ο Προμηθέας με τεράστιο τρίποντο του Κάουαν, ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος, επικράτησε με 78-76 της Σλασκ στην Πολωνία και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 4-1 στο Eurocup.

Ο πρώην παίκτης του Άρη με μεγάλο τρίποντο έδωσε μια τεράστια νίκη στον Προμηθέα, ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος του ματς, κάνοντας το 78-76. Οι Πατρινοί πήγαν στο 4-1 στο Eurocup, ολοκληρώνοντας μια μεγάλη ανατροπή. Στο 0-5 οι Πολωνοί.

Για τους ηττημένους ο Μάρτιν ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, ενώ από την πλευρά του Προμηθέα 20 είχε ο Γιανγκ και ο Κουλμπόκα μέτρησε 19 πόντους με 12 ριμπάουντ.

Ο Προμηθέας αντιμετώπισε δυσκολίες στο ξεκίνημα στην επίθεση, με τον Μάρτιν να κάνει το 13-7 στο 7′. Η ομάδα του Γιατρά στο τέλος της πρώτης περιόδου, βρήκε λύσεις και μείωσε σε 15-14 με τον Κόντιτ.

Στο 16′ ο Προμηθέας κατάφερε να περάσει μπροστά χάρη στο καλάθι του Γιανγκ για το 30-31. Οι Πολωνοί όμως πήραν πάλι τα ηνία του ματς, πάτησαν γκάζι στο τέλος του ημιχρόνου και έκαναν το 42-33 με τον Τόμτσακ. Οι Πατρινοί είχαν 4/14 τριπόντα στο ημίχρονο.

Ο Γιανγκ κατάφερε να μειώσει σε 49-44 στο 23′, με τον Μόργκαν να ευστοχεί σε δίποντο για το 56-48 για τους γηπεδούχους. Ο ίδιος παίκτης έφερε το προβάδισμα των Πολωνών στο +12 για το 62-50 στο 28′.

Ο Κάουαν μείωσε σε 66-63 στο 33′. O Koυλμπόκα ισοφάρισε σε 72-72, δύο λεπτά για το τέλος. Ο Τζιέβα έκανε το 76-72 στο 39′, όμως οι Πατρινοί δεν πτοήθηκαν και με τον Κάουαν πήραν το ματς με τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο για το 76-78.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 42-33, 62-50, 76-78