Με καυτό Αλεξάνδρειο και Χάγκινς- Νότε- Σανογκό ο Αρης υπέταξε τον ΠΑΟΚ (77-70)

Σπουδαίο ματς έγινε ανάμεσα στον Αρη και τον ΠΑΟΚ σε ένα καυτό Αλεξάνδρειο για την 13η αγωνιστική.

5.000 και πλέον φίλαθλοι έδωσαν ώθηση στον Αρη που με ηγέτες τους Νότε, Σανογκό και Χάγκινς πήρε μια σπουδαία νίκη και ανάσανε με 77-70.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε ο Αρης και προηγήθηκε με 7-0 στο 3ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε στο 7-4 με το Παλέ να είναι κατάμεστο. Ο Αρης αντέδρασε και ξέφυγε με 13-6 και 15-8 στο 8ο λεπτό. Ο Χαντς όμως με 2 τρίποντα μείωσε το σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ να είναι 20-16. Ο Αρης καλός στην επίθεση, θέλει περισσότερη δουλειά στην άμυνα.

Ο Αρης μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 27-16 στο 12ο λεπτό.  Ο ρυθμός δεν άλλαξε και ο Αρης κράτησε το σημαντικό προβάδισμα σε ένα καυτό Παλέ. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 29-22 στο 15ο λεπτό και Καστρίτης πήρε τάιμ άουτ. Ο Αρης ανέβασε ρυθμούς και παρά το γεγονός ότι η διαφορά έπεσε στους 6 υπήρχε άμεση αντίδραση με το σκορ να γίνεται 34-25 στο 16ο λεπτό. Ο Αρης είδε τη διαφορά να μειώνεται στο 36-33 στο 18ο λεπτό. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Αρη να προηγείται με μόλις με έναν πόντο διαφορά, αφού δέχθηκε πολλούς πόντους. Σανογκό και Νότε ήταν οι κορυφαιοι στο πρώτο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Νότε να οδηγεί τον Αρη και να προηγείται με 43-38 στο 22ο λεπτό. Ο Γκούντγουιν πολύ απρόσεκτος έκανε το 4ο φάουλ του, όλο το βάρος σε Σανογκό! Ο τελευταίος δίνει σπουδαίες λύσεις και ο Αρης προηγείται με 45-40.  Ο Αρης προηγήθηκε με 47-41, αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και το σκορ έγινε 47-46 στο 25ο λεπτό, όλα ανοιχτά σε ένα πολύ δυνατό ματς. Ο Νότε με καλή παρουσία οδηγούσε τον Αρη, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν άφησε πολλά περιθώρια. Ο Αρης δε βρίσκει λύσεις και προηγείται με 52-50 στο 28 λεπτό. Η 3η περίοδος έληξε με τον Αρη να προηγείται με 59-53 με τρομερό τρίποντο του Νότε.

Τα πάντα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο.  Ο Αρης προηγήθηκε με 61-53, αλλά ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 0-6, μειώνοντας σε 61-59. Ο Τολιόπουλος με τρίποντο δίνει σημαντική ανάσα σε ένα ντέρμπι με 5.000 φιλάθλους να μη σταματούν.  Στο 35ο λεπτό το ματς ήταν 66-62, αλλά ο ΠΑΟΚ έβγαζε αντίδραση. Ο Αρης δεν είχε σωστές επιλογές και άγχος, αλλά ήθελε τη νίκη με κάθε τρόπο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 70-66 και ήθελε τη νίκη με κάθε τρόπο. O Χάγκινς με καθοριστικά καλάθια έδωσε αέρα 6 πόντων στον Αρη με 74-68! Το τελικό 77-70 ήρθε δίκαια ο Αρης επέστρεψε στις νίκες.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και τον Τζέι Ντι Νότε σε εξαιρετική κατάσταση. Ο 24χρονος Αμερικανός γκαρντ ολοκλήρωσε το ματς με 26 πόντους (6/10 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Επιθετικές λύσεις προσέφερε και ο Ισμαέλ Σανόγκο, ο οποίος σημείωσε 12 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ. Άλλους 12 πόντους πέτυχε ο Τζος Χάγκινις, εκ των οποίων τους 10 στην τελευταία περίοδο. Στους 10 πόντους ο Βασίλης Τολιόπουλος.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Κάρδαρης, Ζαχαρής

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16, 39-38, 59-53, 77-70

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 4 (9 ριμπάουντ), Μήτρου – Λονγκ 7 (4 ριμπάουντ), Νετζήπογλου , Χάγκινς 12 (3 λάθη) , Τολιόπουλος 10 (1), Γκούντγουιν 6 (4 ριμπάουντ), Νότε 26 (6/10 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σανόγκο 12 (9 ριμπάουντ, 3 λάθη), Σχίζας

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 12 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Σαλούστρος (5 ριμπάουντ) , Σάιμπερτ 8 (2) , Σλαφτσάκης, Χαντς 17 (3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη) , Κακλαμανάκης 5 (7 ριμπάουντ), Καμπερίδης 3 (1), Μαργαρίτης , Πόλι 3 (1), Ρένφρο 12 (4 ριμπάουντ, 8 ασίστ) , Ράιλι 10 (2/2 τρίποντα, 6 λάθη)