Με καυτό Παλέ και ηγέτες Νότε-Γκούντγουιν υπέταξε την Καρδίτσα (85-68)!

Με 5.000 κόσμο και ηγέτη τον Νότε ο Αρης υπέταξε την Καρδίτσα και έφτασε την 4η νίκη!

Ο Γκούντγουιν βοήθησε και το τελικό 85-68 ήρθε απόλυτα δίκαια! Καθοριστικός ο Τολιόπουλος στο τέλος!

Νωθρά μπήκε στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αρης και δυσκολεύτηκε να ξεφύγει.  Μπορεί να προηγήθηκε στο 3ο λεπτό με 8-2, αλλά η Καρδίτσα απάντησε με ένα σερί 0-7 και προηγήθηκε με 8-9 στο 6ο λεπτό! Εκεί ανέλαβε δράση ο Γκούντγουιν, που επέτρεψε στον Αρη να προηγηθεί με 15-11. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 15-13.

Με την αύρα του γεμάτου Παλέ και την παρουσία του ποδοσφαίρου να φέρνει γούρι, ο Αρης μπήκε πολύ δυνατά στη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε με 30-19 στο 14ο λεπτό. Ο Γιάννης Καστρίτης βρήκε λύσεις από τον πάγκο σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα ο Αρης να προηγηθεί με 16 πόντους (42-26). Μια μικρή χαλάρωση επέτρεψε στην Καρδίτσα να μειώσει σε 44-31!

Ο Αρης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό το τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 56-36 στο 26ο λεπτό. Όμως, η Καρδίτσα με τον Μπέιτμον αντέδρασε και με ένα σερί 0-11 μείωσε τη διαφορά, προκαλώντας προβληματισμό στον πάγκο του Αρη! Το 61-53 του τρίτου δεκαλέπτου άφησε ανοικτά τα πάντα!

Ο Αρης ξεφεύγει με 66-53 στο 34ο λεπτό, αλλά ο Ντελόριερ μειώνει με συνεχόμενους πόντους σε 68-60 στο 35ο λεπτό.  Ένα καθοριστικό τρίποντο του Σανόγκο έκανε το σκορ 71-6ο στο πιο κατάλληλο σημείο! Ο Τολιόπουλος με τρίποντο έκανε το 74-62 και ο Αρης ξέφυγε με συν 12! Ο Αρης έφτασε σε μια άνετη και δίκαιη νίκη με  85-68 εύκολα στο τέλος!

Ο Νότε με 18 πόντους (6/7 δίποντα, 2/9 τρίποντα)και 6 ριμπάουντ, ο Γκούντγουιν με 15 πόντους (6/11 δίποντα), 9 ριμπάουντ σε κάτι λιγότερο από 18 λεπτά και ο Χόρχλερ με 7 πόντους, 12 ριμπάουντ ήταν οι παίκτες που διακρίθηκαν από τους κιτρινόμαυρους, ενώ στο τέλος έβαλε μαζεμένους πόντους και ο Τολιόπουλος, για να φτάσει τους 15, μαζί με 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη. Οι Μπέιτμον και Ντελόριερ με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσαν για τους Θεσσαλούς, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Τσόνος, Χριστινάκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 44-31, 61-53, 85-68

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 7 (1/3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Γκούντγουιν 15 (9 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 15 (4/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Νότε 18 (6/7 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νετζήπογλου 6 (1) , Μήτρου-Λονγκ 7 , Σανόγκο 6 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σχίζας 7 (1), Καββαδάς 2 , Φίλλιος 2, Σιδηροηλίας

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Αγγέλου): Μπεχάιμ 9 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Πριτζέτ 14 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη), Μπέιτμον 19 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 λάθη), Αγραβάνης 4 (6 ριμπάουντ) , Ντελόριε 16 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Αθηναίου 4 , Γόντικας 2 (4 ριμπάουντ)