Με μαγκιά και τσαμπουκά Αυτοκράτορα, νίκη (68-62) τετράδας με το Ρέθυμνο!

Ο Άρης δεν έπαιξε καλά σήμερα, αλλά πήρε αυτό που ήθελε, γιατί την πιο κατάλληλη στιγμή φώναξαν παρών όλα τα βασικά του στελέχη! Οι κίτρινοι κέρδισαν το Ρέθυμνο με σκορ 68-62, παρότι βρέθηκαν πίσω με 9 πόντους στο 33’, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σάσα Βεζένκοφ και παίκτες “κλειδιά” στο τέλος τους Νέιμικ και Πάσαλιτς.

Πολύ κακό παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο. Ο Άρης ξεκίνησε με 0/10 σουτ, για σχεδόν οχτώ λεπτά σκόραρε μόνο από τις βολές αλλά και εκεί με 50% (3/6) και το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 1-8 στο 5’. Ο Τόρεϊ Τόμας ήταν αυτός που… ξύπνησε την ομάδα. Ο Αμερικανός με τρίποντο αρχικά και εν συνεχεία κλέψιμο και ασίστ στον Βεζένκοφ έβαλε και πάλι τον Άρη στο παιχνίδι. Οι κίτρινοι έκαναν σερί 12-0 ως το τέλος της περιόδου, προηγούμενος με 13-8.

Το Ρέθυμνο ισορρόπησε και με πρωταγωνιστή τον Φαγιέ επέστρεψε… Με σερί 0-8 προηγήθηκε με 13-16 (13’), όμως ο Άρης είχε σταθερά καλή απόδοση στην άμυνα και με ηγέτη τον Τόμας (3κλ., 3ασ.) βρήκε ρυθμό και στην επίθεση. Ο Αμερικανός πλέι μέικερ τα έκανε όλα στο πρώτο μέρος, “τάισε” σωστά τον Βεζένκοφ, ο Ριντ και ο Χαρίσης έδωσαν πολύτιμες βοήθειες και στα δύο μέρη του γηπέδου και έτσι οι κίτρινοι ξέφυγαν με 26-22 (19’) και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 29-25.

Ο Άρης επέτρεψε στους Κάουνσιλ και Σίμπσον να βρουν ρυθμό στη τρίτη περίοδο και το πλήρωσε. Το 39-33 στο 25’ έγινε 43-47 στο 29’ και οι Κρητικοί έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 45-49. Με τη φόρα που είχαν και τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, κυρίως λόγω της απουσίας του Τόμας για τον Άρη λόγω τραυματισμού, προηγήθηκαν με 49-58 στο 33’. Ο Πρίφτης πήρε τάιμ άουτ, εκεί δόθηκε… όρκος νίκης και στο παρκέ εμφανίστηκε… άλλος Άρης!

Ο Βεζένκοφ ανέβασε στροφές, πέτυχε 7 πόντους ως το τέλος, έβγαλε άμυνες, έκανε δύο κλεψίματα και μαζί με τον Νέιμικ που σκόραρε πολύτιμα καλάθια αλλά και τον Πάσαλιτς που έβαλε τον Άρη μπροστά με 63-60 (39’) ήταν αυτοί που άλλαξαν τη μορφή του αγώνα. Οι κίτρινοι έκαναν σερί 15-2, προηγήθηκε με 66-60 (26’’ πριν το τέλος) και καθάρισε την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-8, 29-25, 45-49, 68-62.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 9 (1/1β., 1/1δπ., 2/7τρ., 3ρ.,4ασ.), Ριντ 7 (5ρ., 2ασ.), Τόμας 11 (1/1β., 2/4δπ., 2/5τρ., 3ρ., 4ασ., 4κλ.), Χαρίσης 7 (1/1β., 3/3δπ., 3ρ.), Καραθανάσης 2, Βεζένκοφ 23 (2/3β., 9/15δπ., 1/6τρ., 8ρ., 2κλ.), Νέιμικ 6 (5ρ., 3κοψ.), Μούρτος 3 (5ρ.), Σίμτσακ, Αντεγκμπόγιε (3ρ., 5ασ.).

ΡΕΘΥΜΝΟ: Σίμπσον 6 (4ρ.), Κουμπούρας 6, Κάουνσιλ 12(4ασ.), Άλεν 12 (9ρ.), Καλαμπόκης 5, Φαγιέ 15 (6ρ.), Σίννης, Χίλαρης, Κράβιτς 6 (6ρ.), Αλίχοτζιτς.