Με πολυφωνία και άμυνα-ατσάλι, ο Άρης υπέταξε το Περιστέρι (81-73)

Ο Άρης με πολλούς σκόρερ και τη βοήθεια του κόσμου πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στο Περιστέρι.

Μπάνκστον και Γκάλινατ οδήγησαν τον Άρη σε πολύ σημαντική νίκη με 81-73.

Μπαίνοντας από την αρχή σε ρόλο οδηγού και μη χάνοντας ποτέ το προβάδισμα, ο Άρης επικράτησε του Περιστερίου bwin με 81-73 για να ανέβει στο 6-4 και να κλείσει θέση στο Final Eight του Κυπέλλου Ελλάδας.

Δυνατά ξεκίνησε ο Άρης και προηγήθηκε με 6-2 και 11-6 στα πρώτα λεπτά της πρώτης περιόδου. Το Περιστέρι αντέδρασε και μείωσε  σε 11-10. Με τρίποντο του Μποχωρίδη ο Άρης προηγήθηκε με 18-10 στο 9ο λεπτό. Το δεκάλεπτο έληξε με 18-12.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο 12ο και ξέφυγε για πρώτη φορά με 26-14. Η διαφορά έφτασε και στους 13 πόντους με τον Άρη να ψάχνει διαφορά ασφαλείας από το ημίχρονο. Το Περιστέρι αντέδρασε και μείωσε σε 29-24 στο 17ο λεπτό. Το ημίχρονο έκλεισε με 37-30 και τον Άρη να έχει ελαφρύ προβάδισμα.

O Άρης ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 45-33 στο 23ο λεπτό. Το Περιστέρι αντέδρασε και μείωσε σε 45-39, αλλά ο Άρης απάντησε και με ένα σερί 5-0 προηγήθηκε ξανά με 11 (50-39). Ο Άρης έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με μια πολύ σημαντική διαφορά (59-46).

Ο Άρης θέλησε να μην απειληθεί από το Περιστέρι, αλλά η ομάδα της Αθήνας μείωσε σε 62-50 στο 32ο λεπτό. Η αντίδραση του Άρη ήταν άμεση και το σκορ έγινε 67-52 στο 33ο λεπτό.  Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε διαχείριση της διαφοράς και έφτασε σε μια σπουδαία νίκη!

Και μάλιστα σε μια διαιτησία που πάλι έδωσε δικαιώματα στο τέλος με κάποια αδικαιολόγητα σφυρίγματα.

Κάπως έτσι, οι κιτρινόμαυροι εξασφάλισαν την παρουσία τους στο Final Eight του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Ρομπέρτο Γκάλινατ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, μετρώντας 18 πόντους με 0/3 δίποντα, 6/11 τρίποντα και 0/2 βολές.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Τσολάκος, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-12, 37-30, 59-46, 81-73.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Καρ 7 (4 ριμπάουντ), Κατσίβελης 2, Ντε Σόουζα 8 (4 λάθη), Χάρελ 5 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Γκάλινατ 18 (0/3 δίποντα, 6/11 τρίποντα και 0/2 βολές) , Σλαφτσάκης , Τολιόπουλος 11 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη) , Μπλούμπεργκς 12 (2/3 τρίποντα) , Φίλλιος, Περσίδης 2, Μπάνκστον 10 (5 ριμπάουντ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Ράγκλαντ 19 (2/6 τρίποντα, 10 ασίστ, 7 λάθη), Πουλιανίτης 10 , Γουίλιαμς 6 (1/5 τρίποντα) , Τόμπσον 4 , Χουγκάζ 6 (6 ριμπάουντ) , Μήτρου-Λονγκ 5 (1) , Ντάνγκουμπιτς 11 (1) , Ξανθόπουλος (3 ασίστ, 3 κλεψίματα) , Κασελάκης (3 ριμπάουντ) , Ρένφρο 12 (6 ριμπάουντ)