Με σερί… ρεκόρ ισοφάρισαν οι Γουόριορς τους Ράπτορς (video)

Οι Γουόριορς επικράτησαν των Ράπτορς με 109-104 στο Τορόντο για το δεύτερο παιχνίδι, ισοφαρίζοντας έτσι τη σειρά των τελικών του ΝΒΑ σε 1-1 νίκες.

Οι 20 αναπάντητοι πόντοι που σκόραραν οι πρωταθλητές αποτελούν ρεκόρ στην ιστορία των τελικών αφού καμία άλλη ομάδα δεν έχει τρέξει μεγαλύτερο σερί πόντων. Έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με δικό τους καλάθι για το 59-54, ενώ ξεκίνησαν την τρίτη περίοδο με 18-0 σερί, κάνοντας έτσι το 59-72, χωρίς να χάσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Τόμπσον με 25 και Κάρι με 23 πόντους ήταν οι πρωταγωνιστές των νικητών, ενώ καθοριστικός αποδείχθηκε ο Ιγκουοντάλα (8π.), ο οποίος πέτυχε το τρίποντο της νίκης για το 104-109 στα 6’’ πριν το τέλος.

Ακόμα ένα τριπλ-νταμπλ άγγιξε ο Γκριν με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ, σημαντική η συμβολή του Κάζινς με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Λέοναρντ με 34 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-26, 59-54, 80-88, 104-109.