Με σούπερ «διπλό» Γιάννη οι Μπακς ισοφάρισαν τους Σέλτικς (video)

Με ηγετική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος σημείωσε νταμπλ-νταμπλ, οι Μπακς κέρδισαν με 123-102 τους Σέλτικς ισοφαρίζοντας τη σειρά των ημιτελικών της Δύσης σε 1-1. Πλέον η σειρά μεταφέρεται για δύο αγώνες στη Βοστώνη, ξεκινώντας από τα ξημερώματα του Σαββάτου.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα του Άρη!

Ξέσπασε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που αυτή τη φορά νίκησε την αντίπαλη άμυνα έχοντας 29 πόντους (13/18 βολές, 5/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και μόλις 1 λάθος σε 31 λεπτά. Σπουδαία δουλειά και από τον Κρις Μίντλετον με 28 πόντους και 7/10 τρίποντα, αλλά και τον Έρικ Μπλέντσο με 21 πόντους και 5 ασίστ για τους Μπακς που έκαναν ρεκόρ τριπόντων στην ιστορία τους στα playoffs με 20 (20/47). Μόρις (17π.) και Χόρφορντ (15π.) ξεχώρισαν από τους Σέλτικς, που είχαν σε κάκιστη μέρα τον Ίρβινγκ (9π. με 4/18 σουτ).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, όταν το καλάθι του Μόρις έφερε τους Σέλτικς στο -3 και στο 74-71. Ακολούθησε ένα τρομερό 28-2 στα επόμενα οκτώ αγωνιστικά λεπτά, με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί στο 102-73 και όλα να τελειώσουν.

Στην τρίτη περίοδο ο Greek Freak έκανε σμπαράλια την άμυνα των φιλοξενούμενων με 15 πόντους, δύο τρίποντα και αρκετές ασίστ. Η διαφορά στην τέταρτη περίοδο έφτασε και στο +31, 114-83 και ο Μπραντ Στίβενς γρήγορα πέταξε λευκή πετσέτα ρίχνοντας στη μάχη αναπληρωματικούς, ενώ ο Μάικ Μπαντενχόλζερ τον ακολούθησε δίνοντας πλέον ραντεβού στη Βοστώνη.

Δωδεκάλεπτα: 25-30, 59-55, 98-73, 123-102.