Με Τολιόπουλο και άμυνα ο Αρης υπέταξε την μαχητική Καρδίτσα (69-61)

Με σκοπό να πάρει τη νίκη ο Αρης παρατάχθηκε κόντρα στην Καρδίτσα. Η ομάδα του Καστρίτη ήταν κακή, αλλά με άμυνα και Τολιόπουλο στο τέλος πήρε μια σπουδαία επιτυχία με 69-61!

Δυνατά μπήκε η Καρδίτσα στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 2-5 και 7-11.  Ο Αρης με την είσοδο του Μποχωρίδη μείωσε σε 12-13. Οι δυο ομάδες πήγαν στο πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλες με 15-15.

Ο Αρης έψαχνε τρόπο να ξεφύγει, αλλά η Καρδίτσα στο 13ο λεπτό προηγήθηκε με 19-22. Στο 14ο λεπτό ο Αρης μείωσε σε 22-24, προσπαθώντας να περάσει την μπάλα στους ψηλούς. Η Καρδίτσα ξέφυγε με 22-29 και ο Αρης έπρεπε να ηρεμήσει. Η ομάδα του Καστρίτη ήταν πολύ κακή και βρέθηκε να χάνει με δέκα πόντους. Το 29-39 του ημιχρόνου έβαλε δύσκολα στον Αρη για το υπόλοιπο του αγώνα.

Ο Αρης μπήκε πολύ δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με τον Τολιόπουλο να βγαίνει μπροστά μείωσε σε 39-41 στο 25ο λεπτό. Η Καρδίτσα προηγήθηκε ξανά 42-46 στο 27. Με σερί όμως 5-0 ο Αρης προηγήθηκε με 47-46. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 50-50 και τον Τολιόπουλο να επιχειρεί να βάλει το καλάθι της χρονιάς από τη μια άκρη στην άλλη.

Τα πάντα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο. Σε κακό παιχνίδι ο Αρης δεν μπορούσε να ξεφύγει και η Καρδίτσα προηγήθηκε με 50-54 στο 33ο λεπτό. Με ηγέτη τον Τολιόπουλο, ο Αρης πάλευε για τη νίκη παρά την κακή εικόνα. Δεδομένο το άγχος, αλλά στο τέλος η ομάδα της Θεσσαλονίκης με Τολιόπουλο και Σανόγκο πήρε μια τεράστια νίκη. Το τελικό 69-61 έφερε χαμόγελα και ανακούφιση!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Μαρινάκης, Τσώνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 29-39, 50-50, 69-61

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 8 (7 ριμπάουντ), Καρ 5, Κατσίβελης, Ντε Σόουζα 2 (4 ριμπάουντ), Γκάλινατ 14 (1/4 τρίποντα), Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος 22 (3/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα), Φίλλιος, Μποχωρίδης 5 (3 ριμπάουντ), Περσίδης, Χάρελ 11 (7 ριμπάουντ), Μπάνκστον

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 6 (7 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 8 (2 ριμπάουντ), Κλάσεν 11 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σμιθ 18 (10 ριμπάουντ), Καμπερίδης, ΜακΚόλουμ 8 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κουρέπης, Καπετάκης, Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας, Σάιμπερτ 10.