Με το… αριστερό ξεκίνησε ο Άρης

Δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς το πρωτάθλημα για τον Άρη, ο οποίος γνώρισε την ήττα με 2-3 σετ από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Όπως ενημέρωσε το ΤΑΑ Άρης «η ομάδα του Αντρέι Κράβαρικ παρά το γεγονός ότι μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και έδειχνε να ελέγχει το ματς στο πρώτο σετ (7-5 και 14-12), εντούτοις, βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ (14-15 και 16-20) με την ομάδα της Αλεξανδρούπολης να κατακτάει το πρώτο σετ με 25-20.

Κεφάλι στο σκορ και στο δεύτερο σετ για τον Εθνικό, καθώς με την έναρξη βρέθηκε μπροστά με 5-1. Ο Άρης αντέδρασε και μ’ ένα σερί 4-0 έφερε το παιχνίδι στα ίσα (5-5). Εκ νέου προβάδισμα για την ομάδα του Σάκη Μουστακίδη (9-7), εκ νέου προβάδισμα για τους «κίτρινους» με 12-10. Χέρι – χέρι συνέχισαν οι δύο ομάδες στο δεύτερο σετ με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να πάρουν το προβάδισμα με 22-20 και 23-22.

Η Αρειανή ψυχή, σε εκείνο το σημείο της αναμέτρησης, μίλησε, η αλλαγή του Χαριτωνίδη με τον Ίλιτς έπιασε και ο ΑΡΗΣ κατέκτησε το σετ με 28-26.

Σα να μη μπήκε ποτέ ο Άρης στο τρίτο σετ, ο Εθνικός πήρε το προβάδισμα με 4-3 και δεν το έχασε ποτέ και πολύ εύκολα έφτασε στο τελικό 25-13, κάνοντας το 2-1 στα σετ.

Παρ΄ ολίγον «αυτοκτονία» για τους παίκτες του Κράβαρικ ήταν το τέταρτο σετ της αναμέτρησης, καθώς βρέθηκε μπροστά με 15-12, 19-15 και 21-16 κατάφερε όμως να ισοφαριστεί αρχικά σε 21-21 και να βρεθεί πίσω στο σκορ με 24-23. Ο Αρμενάκης έδωσε «το φιλί της ζωής» στον Άρη ισοφαρίζοντας σε 24-24 και τελικά οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με 26-24 και έστειλαν το ματς στο πέμπτο σετ.

Με την έναρξη του 5ου σετ, ο Άρης βρέθηκε πίσω στο σκορ (4-0). Οι Εβρίτες διατήρησαν την πρωτοπορία (11-5) και δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη φτάνοντας σχετικά εύκολα στο 15-7 και διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 σετ υπέρ του».

Τα σετ: 20-25, 28-26, 13-25, 26-24, 7-15.

Αρης (Κράβαρικ): Κυριακίδης 3, Ντίνας 6, Ρόλιτς 7, Χαριτωνίδης 1, Γάτσης 1, Αρμενάκης 18, Γκαράς –λ (69%-61% υπ.), / Ναζίρης, Παπαδημητρίου 21,Ίλιτς, Χατζηπαραδείσης 9.

Εθνικός (Μουστακίδης): Ράιτς 19, Μιγιάιλοβιτς 28, Σιδηρόπουλος 1, Παπάζογλου 16, Δαλακούρας Α. 16, Ανδρεάδης 9, Δαρίδης –λ (76%-64%) / Γραμματικάκης