Με το δεξί στα Ιλίσια ο Άρης! Νίκη (83-64) και πρόκριση στο Κύπελλο!

Ο Άρης ανέβασε την πίεσή του στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε μια εύκολη νίκη στον πρώτο αγώνα της χρονιάς. Κέρδισε στα Ιλίσια τον Ηλυσιακό με σκορ 83-64 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου και θα αντιμετωπίσει τη Κυριακή το Ψυχικό και πάλι στην Αθήνα.

Ο Άρης προσπάθησε να ανεβάσει από την αρχή τον ρυθμό του αγώνα, προηγήθηκε με 15-8 (4’) και 22-14 (9’), έκλεισε το δεκάλεπτο στο 24-16, όμως στη δεύτερη περίοδο οι αλλαγές του Δημήτρη Πρίφτη επηρέασαν την ομάδα. Ο Ηλυσιακός το εκμεταλλεύτηκε και κατάφερε να προηγηθεί με 33-32 στο 15’ και να διατηρήσει αυτό το προβάδισμα ως το ημίχρονο (42-41).

Οι κίτρινοι ήταν σαφές ότι έπρεπε να αλλάξουν ένταση στην αμυντική λειτουργία τους και το έκαναν. Με πολύ πιο σωστή προσέγγιση του αγώνα, οι παίκτες του Πρίφτη πίεσαν στην άμυνα, έκαναν το παιχνίδι τους και σταδιακά άρχισαν να αποκτούν διαφορά ασφαλείας. Στο 26’ το σκορ ήταν 52-45 για τον Άρη, που έφτασε σε αυτό το δεκάλεπτο και στο +12 (59-47 στο 29’) και παρά την προσπάθεια του Ηλυσιακού να επιστρέψει στο ματς, μειώνοντας από το 68-54 (33’) σε 69-59 (34’), οι κίτρινοι είχαν την εμπειρία και το καθαρό μυαλό να μην επιτρέψουν κάτι τέτοιο. Στο 38’ ο Ριντ με τρίποντο έκανε το 75-62 και εκεί τελείωσαν όλα…

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 42-41, 52-61, 64-83.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Σορώτος): Τσιώκος 7, Ζώρζος 5, Νικολακόπουλος 11 (3), Φακοπουλίδης 12 (2), Βλάχος 12 (2), Κακλαμανάκης 5, Βουρλιωτάκης 7, Αναγνωστάκης 5.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 8 (1), Γκίκας 5 (1), Ριντ 7 (1), Τόμας 24 (5), Βεζένκοφ 16 (3), Νέιμικ 7, Μούρτος 6, Σίμτσακ 10.