Με τρομερούς Νότε και Λονγκ, πέρασε από τον Απόλλωνα Πάτρας! (74-82)

Με όλες τους δυνάμεις πάλεψαν Απόλλων Πάτρας και Αρης για τη νίκη… Νότε και Λονγκ έκαναν τρομερό ματς και χάρισαν στον Αρη μια σπουδαία νίκη (74-82) με τη συμπαράσταση του κόσμου!

Μοιρασμένη ήταν η πρώτη περίοδος.  Ο Νότε με σερί πόντους έδωσε προβάδισμα με 7-9 και 11-15, αλλά ο Απόλλωνας αντέδρασε και προηγήθηκε με 17-15.  Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 20-20.

Ο Αρης μπήκε δυνατά και στη δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα να προηγηθεί στο 14ο λεπτό με 25-30 στο 15ο λεπτό! Ο Λόνγκ είχε 11 πόντους! Ο Απόλλων Πάτρας με 6 πόντους πηγε στο 31-30 στα 4 λεπτά για τη λήξη του ημιχρόνου.  Ο Αρης ξέφυγε ξανά με 31-35, προσπαθώντας να επιβάλλει τον ρυθμό του. Το 37-37 του ημιχρόνου ήρθε να επιβεβαιώσει πόσο δύσκολα θα έρθει η νίκη για τον Αρη.  Νότε και Λονγκ ήταν οι κορυφαίοι.

Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να είναι κοντά στην 3η περίοδο και το 44-45 στο 25ο λεπτό άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς.  Ο Αρης με τον Τολιόπουλο να βρίσκει λύσεις ξέφυγε με 44-51, θέλοντας να πάρει προβάδισμα νίκης.  Ο Νότε με 23 πόντους έδωσε στον Αρη … αέρα 8 πόντων με 47-55 στο 28ο λεπτό! Με τον Λονγκ να σκοράρει 16 πόντους ο Αρης πήγε με σημαντικό προβάδισμα στη λήξη της 3ης περιόδου με 49-61!

Ο Απόλλωνας μείωσε σε 54-61, αλλά ο Αρης απάντησε με 54-66 και στο 32ο λεπτό ήταν το απόλυτο φαβορί.  Ο Αρης προηγήθηκε με 58-71 χάρη σε Χόρκλερ και Γκούντγουιν, κρατώντας το ματς στα χέρια του! Ο Αρης έφτασε σε μια σπουδαία νίκη με 74-82, που τον φέρνει ακόμα πιο ψηλά στη βαθμολογία!

Ο Τζέι Ντι Νότε ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, μετρώντας 26 πόντους (6/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5/8 βολές), 6 ριμπάουντ αλλά και 5 λάθη. Καυτός από την περιφέρεια ο Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ με 5/5 τρίποντα και 19 πόντους συνολικά.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Θεονάς, Αγραφιώτης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 37-37, 49-61, 74-82

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 16 (4/8 τρίποντα) , Ντέιβις 7 (1/5 τρίποντα), Μπόγρης 7 (5 ριμπάουντ), Φιλιππάκος 1, Καράμπελας 11 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη) , Βερτζ 5 (10 ασίστ) ,Σιλά 14 (5 ριμπάουντ) , Καλχούν2, Κογιόνης, Μαστρογιαννόπουλος 11 (2/5 τρίποντα)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 7 (2/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ) , Γκούντγουιν 12 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νότε 26 (6/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 λάθη) , Νετζήπογλου 5 (1) , Χάγκινς 2 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ) , Μήτρου-Λονγκ 19 (2/4 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τολιόπουλος 9 (4 ασίστ, 3 λάθη) , Φίλλιος, Χρηστίδης 2