Με ψυχή λεόντων και σούπερ Χάνλαν ο Άρης επέστρεψε από το -19 και ταπείνωσε τον Παναθηναϊκό με 81-71

Με ψυχή χιλιών λεόντων και έναν εκπληκτικό Χάνλαν που σταμάτησε στους 35 πόντους, ο Άρης επέστρεψε από το -19 και ταπείνωσε τον Παναθηναϊκό στο «καυτό» Παλέ με 81-71!

Ο Άρης μπήκε με ενέργεια και ενθουσιασμό και με πεντάδα τους Κάουαν, Χάνλαν, Νετζήπογλου, Γουίλιαμς και Κώττα είχε τον έλεγχο στα πρώτα πέντε λεπτά με το σκορ στο 6-5 και 13-7, με τον Χάνλαν να ηγείται με 7 πόντους. Δύο σερί τρίποντα έφεραν τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ και στο 15-20 για την πρώτη περίοδο.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να σουτάρουν από τα 6,75 και έφτασαν από το 0/8 στα 6/19 με κύριο εκφραστή τον Νέντοβιτς, κάνοντας έτσι το 21-34 στο 17’. Το ημίχρονο έκλεισε στο 24-43 που ήταν και η μέγιστη ως τότε διαφορά, με τον Άρη να έχει κολλήσει επιθετικά (μόλις 9π.) και τον Κάουαν να έχει σκοράρει μόλις 1 πόντο, την στιγμή που στα τρίποντα η ομάδα είχε 1/10.

Η ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΤΗΣ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ

Με τρίποντο του Γουίλιαμς και τέσσερις σερί πόντους του Χάνλαν που «χτύπησε» στο γρήγορο παιχνίδι, ο Άρης μείωσε σε 35-46 (24’). Ο Αμερικανός γκαρντ συνέχισε να σκοράρει φτάνοντας τους 24 πόντους και με τον Νετζήπογλου να φεύγει στον αιφνιδιασμό ο Άρης έκανε το 47-52 (28’). Με τον Κώττα να κερδίζει μάχες, ο Άρης μείωσε στον πόντο, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο 55-57.

Με τον Τζούστον να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα με θεαματικά καρφώματα και με τον Νετζήπογλου ο Άρης πήρε προβάδισμα με 64-62 μετά από αρκετή ώρα, και με συνεχιστή τον Χάνλαν οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο 72-66 (38’) με τον κόσμο στο Παλέ να παραληρεί. Στη συνέχεια, Γουίλιαμς και Τζούστον απλά έβαλαν… ταφόπλακα στους «πράσινους», ο Άρης ξέφυγε με 81-69 και τελείωσε το ματς!

Δεκάλεπτα: 15-20, 24-43, 55-57, 81-71

Άρης (Καστρίτης): Τζούστον 12, Κάουαν 3, Φίνκε 2, Πουλιανίτης, Λόκετ, Νετζήπογλου 13, Γουίλιαμς 9, Χάνλαν 35, Κώττας 7.

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 12, Μέικον 9, Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 2, Καββαδάς, Παπαπέτρου 8, Κασελάκης, Γουάιτ 12, Φλόιντ, Νέντοβιτς 10, Σαντ-Ρος 10.