Με 17 τρίποντα ο Απόλλων Πατρών κέρδισε (95-91) τον ΠΑΟΚ (video)

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Γιώργο Τσαλμπούρη και τον Νίκο Δίπλαρο, αλλά και ευστοχώντας σε 17 τρίποντα -την καλύτερη φετινή επίδοση στην Stoiximan Basket League- ο Απόλλων Oscar νίκησε στην Πάτρα και τον ΠΑΟΚ με 95-91 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής. Οι Πατρινοί σημείωσαν την 4η νίκη τους φέτος και προσπέρασαν στη βαθμολογία τον ΠΑΟΚ που έχει ρεκόρ 2-6.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να επιστρέψουν από το -21 να προσπεράσουν με τέσσερις πόντους δύο λεπτά πριν από το τέλος, αλλά στο φινάλε του αγώνα δεν είχαν σωστές επιλογές.

Ο Γιώργος Τσαλμπούρης ήταν κορυφαίος για τους νικητές με 25 πόντους και 6 ασίστ, όμως στο πρόσωπο του αγώνα στο φινάλε ήταν ο Νίκος Δίπλαρος (12π., 6ασ., 3ριμπ.) καθώς στα τελευταία 6” είχε 4/4 βολές ενώ έκανε το κρίσιμο κλέψιμο στην τελευταία κατοχή του ΠΑΟΚ πάνω στον Λοβ. Για τους Θεσσαλονικείς -που πήραν 42 πόντους μέσα από το «ζωγραφιστό»- ο Ντέιβιντ ΝτιΛίο είχε 24 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Ζερμαίν Λοβ 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Οι παίκτες των γηπεδούχων μπήκε «ζεστοί» στο παιχνίδι και σημειώνοντας επτά τρίποντα στην πρώτη περίοδο κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα επτά πόντων στο φινάλε της πρώτης περιόδου (27-20). Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο διατήρησαν το προβάδισμά τους και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενοι με 16 πόντους (53-37). Στο πρώτο μέρος οι Πατρινοί σούταραν με 63% (12/19) πίσω από τα 6,75μ. ενώ είχαν επιχειρήσει τα μισά δίποντα (5/9), την ίδια στιγμή ο ΠΑΟΚ είχε μόλις 1/7 τρίποντα και 9/23 δίποντα.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κατεβάσει τη διαφορά (58-44), όμως ο Απόλλων Oscar με σερί 7-0 ξέφυγε με +21 πόντους με τον Τσαλμπούρη να διαμορφώνει το 65-44. Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε μετά από τάιμ άουτ με εντελώς διαφορετικό πρόσωπο με τον ΝτιΛίο να ευστοχεί γρήγορα σε δύο τρίποντα και μαζί με τον Καμαριανό να χτίζουν σερί 12-0 που επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να μειώσει σε 65-56. οι γηπεδούχοι έμειναν για αρκετή ώρα δίχως καλάθι εντός παιδιάς με τον ΠΑΟΚ να πλησιάζει, με νέο τρίποντο του ΝτιΛίο σε 66-61 στο 27′.

Το φινάλε του δεκάλεπτου βρήκε τον Απόλλωνα Oscar μπροστά στο σκορ με 74-68 με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει την αντεπίθεσή τους στις αρχές της τέταρτης περιόδου με τον Μάντζαρη να σφραγίζει με εύστοχο τρίποντο σερί 7-0 με το οποίο ισοφάρισε σε 75-75 στο 33′. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με 89-85 στο 38′. Ντέιβις και Δίπλαρος ευστόχησαν σε τρίποντα για το 91-89 ενώ ο Χριστοδούλου ισοφάρισε σε 91-91. Στα 6,2” ο Δίπλαρος κέρδισε το φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το 93-91 εντός στην επόμενη κατοχή του ΠΑΟΚ έκλεψε την μπάλα, κέρδισε το αντιαθλητικό φάουλ και με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 95-91.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 53-37, 74-68, 95-91.